Cемінар на тему «Хімія паління. Продукти згоряння»

Cемінар на тему «Хімія паління. Продукти згоряння» У Великій хімічній аудиторії хіміко-технологічного факультету Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» 26 березня 2012 року відбувся черговий семінар в рамках конкурсу колективних учнівських проектів «ЕкоОселя». Такі семінари завжди збирають небайдужу до проблем екології оселі аудиторію, яка складається з учнів шкіл, вчителів та викладачів вишів. Щоразу до участі у заході ми запрошуємо цікавих лекторів – фахівців у певній галузі природничих наук.
Цього разу до семінару на тему «Хімія паління. Продукти згоряння» долучився лікар-санолог Київського міського центру здоров’я, психофізіолог, кандидат медичних наук Лозинський Віктор Семенович, який розглянув питання  «Тютюнопаління і здоров’я».Історичний екскурс в далекий 1492 рік приводить нас разом з іспанською флотилією, яку очолив Христофор Колумб, до невідомого острова, який вважали східним берегом Індії. Матроси, які висадилися на берег, були здивовані виглядом аборигенів – ті випускали з рота дим після того, як втягували його зі скрученого у трубку тютюнового листя. Ці згортки іспанці згодом називали «сигаро». Коли експедиція поверталась додому, то серед багатьох дарунків з Нової Землі було й листя тютюну. З того часу тютюнопаління поширилось Європою та стало загрозливою звичкою, яка щороку забирає мільйони життів.Усі шкідливі речовини тютюнового диму, які впливають на організм людини, за основною дією об’єднані в чотири групи:1) канцерогенні речовини;2) подразнюючі речовини;3) отруйні гази;4) отруйні алкалоїди.Канцерогенні речовини тютюнового диму: смоли, карбон (ІІ) оксид, ацетальдегід, нікотин, ацетон, ціаністий водень, аміак, бензен, фенол, формальдегід, бензапірен, толуен, сполуки Арсену, Кадмію та Плюмбуму, радіоактивний Полоній, Станум, Бісмут, і ін.Безумовно, шкідливість вдихання курцями такого «коктейлю» хімічних сполук  важко переоцінити. Як зазначив Віктор Семенович, найчастіше при перших спробах запалити людина починає кашляти внаслідок подразнення тютюновим димом рецепторів дихальних шляхів, спостерігаються неприємні відчуття в роті, слабкість та запаморочення. Більшість відмовляється палити після першої спроби. Але якщо «пересилити» неприємні відчуття, то одна з найсильніших відомих нам отрут, які впливають на головний мозок, – нікотин, міцно «прив’язує» курця до цигарки, формуючи фізичну та психічну залежність.

Формування залежності від тютюну зумовлює:
 • цікавість (до 90%);


 • гра з цигаркою;


 • епізодичне ситуаційне паління;


 • регулярне звичне паління;


 • регулярне залежне паління;


 • виражена тютюнова залежність (менше 20-ти цигарок в день і тенденція до прогресування добової дози випалених цигарок).«Залежність – це завжди хвороба, яка потребує лікування. Будь-яке лікування не можливе без мотивації хворого. На жаль, частіше мотивацією слугують захворювання, до яких призвело паління», − роз’яснив Віктор Семенович.Серед захворювань, викликаних тютюнопалінням, слід назвати:
 • нікотинову залежність пацієнта;


 • хронічний бронхіт курця;


 • рак легень;


 • рак молочної залози у жінок;


 • руйнування зубів та запально-атрофічні захворювання ясен;


 • раннє облисіння;


 • зниження сперматогенезу та низька якість сперми, зниження потенції у чоловіків;


 • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки;


 • серцево-судинні захворювання, гіпертонія, ішемічна хвороба серця;


 • атеросклероз і, як наслідок, ранні інфаркти та інсульти;


 • облітеруючий ендартрит, гангрена нижніх кінцівок.

Як лікар-санолог з багаторічним досвідом, Віктор Семенович детально пояснив механізми розвитку захворювань при тютюнопалінні і наголосив на важливості відмови від згубної звички як запоруки збереження власного здоров’я та здоров’я майбутніх поколінь.На завершення семінару учасники дійшли висновків: проблема паління стосується кожного і потребує законодавчого регулювання, активної участі громадськості та всіх небайдужих. Державна політика повинна спрямовуватися на пропаганду здорового способу життя, активного відпочинку та занять спортом. Кожен учасник семінару може долучитися до боротьби з палінням, пояснивши своїм однокласникам, рідним та близьким, в чому небезпека тютюнопаління і якими є переваги здорового способу життя.А кожен курець має рішуче сказати собі: «У мене достатньо сили волі, щоб не палити. Я ХОЧУ БУТИ ЗДОРОВИМ!»Версія для друку Опубліковано: 28 Березня 2012