Як ми провели час у літній математичній школі

Як ми провели час у літній математичній школі Добігла краю літня математична школа любителів математики. Пройшли ще чотири надзвичайно цікавих заняття.

Складна тема про комбінаторні тотожності та інші навколо комбінаторні штуки, яка була проведена керівником секції прикладної математики Київської МАН Яковлевим Сергієм Володимировичем, як виявилось, дуже зацікавила учасників літньої школи. Розглядалися властивості біноміальних коефіцієнтів, рівність Паскаля, згортка Вандермонда тощо. Учасників найбільше зацікавив трикутник Паскаля, в якому застосовується властивість рівності Паскаля. При певній вибірці в трикутнику Паскаля простежується ряд Фібоначчі.

Квест математичних відкриттів провела для учасників школи завідувачка відділення математики Валентина Іванівна Козак. На цьому інтерактивному занятті діти дізнались про «священне різьблення» греків, знаки-ієрогліфи від єгиптян, клинопис від вавилонян, правила римської нумерації, трикутник Рело та ще багато цікавого. Далі виконували різні завдання.  Наприклад, розгадували, як єгиптяни ділили 7 хлібин на 8 рівних частин; записували римськими задані арабські числа; визначали особливості різних послідовностей, знаходили центр круга за допомогою підручних засобів. Експерименти з піцою особливо захопили учасників заняття, адже це виглядало смачно!

Вебінар «Трішки про статистику» (бутстреп даних) зі спікером Лагодзінським Олександром Євгенійовичем, асистентом кафедри математичного аналізу та теорії ймовірностей ФМФ НТУУ «КПІ ім. І. Сікорського», молодшим науковим співробітником Інституту математики НАНУ, вчителем математики, пройшов надзвичайно цікаво, не зважаючи на те, що статистика вважається сухою і нецікавою наукою. Учасники визначали середнє арифметичне різних значень і понять, зокрема знаходили значення  медіани, як середнього арифметичного певного варіативного ряду. Також, дізнались про моду у математиці (число, яке найчастіше зустрічається у наборі даних). А потім ці поняття закріпили, граючи у гру Kahoot. А далі знайомились із  поняттям бутстрепу (статистична процедура, яка повторює вибірку одного набору даних для створення багатьох змодельованих зразків) та розв'язували відповідні завдання.

Вебінар «Як спрогнозувати невідоме? Спробуємо разом...» для учасників літньої школи провела спікерка Тетяна Василівна Авдєєва, старша викладачка кафедри математичної фізики та диференціальних рівнянь ФМФ НТУУ «КПІ ім. І. Сікорського». Під час вебінару Тетяна Василівна ознайомила учасників з означенням та основними положеннями теорії ймовірностей.  Також, було проаналізовано та підкреслено нюанси різних видів подій: вірогідні, неможливі події, сумісні ‒ несумісні, залежні ‒ незалежні, рівноможливі тощо.  На прикладах демонструвалася можливість спрогнозувати результати серії дослідів, застосування знань теорії ймовірностей в повсякденному житті. При розв'язуванні задач було використано класичні формули та інтуїтивний підхід. Діти жваво долучилися до розв'язування задач і отримали надзвичайно піднесений настрій від мозкової активності.

Велика подяка спікерам за важливу і велику роботу в проведенні таких надзвичайно цікавих та захопливих заходів: Авдєєвій Тетяні Василівні,  Бігдан Олені Миколаївні, Козак Валентині Іванівні, Лагодзінському Олександру Євгенійовичу, Яковлєву Сергію Володимировичу!

А дітям особлива подяка за те, що люблять і цікавляться цією надзвичайно цікавою наукою – математикою! Математика рухає світ!

Версія для друку Опубліковано: 19 Червня 2024