Всеукраїнський семінар методистів відділень наук про Землю МАН України

Всеукраїнський семінар методистів відділень наук про Землю МАН України 27 листопада у стінах славетного ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка відбувся Всеукраїнський семінар методистів наукових відділень наук про Землю МАН України. Темою семінару були основні напрями досліджень будови мінералів та гірських порід у науково-дослідницьких роботах учнів МАН. Зі словами привітання до присутніх звернувся директор ННІ «Інституту геології» КНУ імені Тараса Шевченка, професор, доктор геологічних наук Михайлов Володимир Альбертович. Він розповів про інститут, його сьогодення та плани на майбутнє.


Огар Віктор Володимирович, багаторічний голова журі конкурсу-захисту учнівських науково-дослідницьких робіт, професор кафедри геології нафти і газу інституту, доктор геологічних наук розповів про вибір тем учнівських робіт та основні недоліки робіт з геологічного напрямку.

 


Митрохін Олександр Валерійович, професор кафедри мінералогії, геохімії та петрографії, доктор геологічних наук ознайомив учасників семінару з методикою дослідження особливостей будови мінералів та гірських порід в лабораторії мінералогії, геохімії та петрографії. Учасникам семінару особливо цікаво було побачити під мікроскопом будову мінералів та гірських порід, а також ознайомитись з колекцією мінералів та гірських порід.   

 


Співробітники Інституту географії НАН України Спиця Роман Олександрович, Дорошкевич Сергій Петрович розповіли про дослідження рельєфу та будови четвертинних відкладів.

 


Курлова Зінаїда Олександрівна, завідувач відділення наук про Землю Київської МАН, виступила з доповіддю про особливості організації та впровадження наукового супроводу досліджень учнів Київської МАН вченими ННІ «Інституту геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

 


Дуже змістовною і цікавою була екскурсія геологічним музеєм Київського національного університету імені Тараса Шевченка, яку провів Нестеровський Віктор Антонович, директор музею, професор кафедри нафти і газу ННІ «Інститут геології» Київського національного університету імені Тараса Шевченка, доктор геологічних наук. Музей був заснований у 1834 р. як Мінералогічний кабінет кафедри мінералогії та геогнозії Університету Св. Володимира. Початковим фондом для нього стали 15 538 зразків Волинського ліцею, 1 457 зразків Луцької гімназії та декілька сотень експонатів Віленського університету. На початок 1837 р. зібрання Мінералогічного кабінету вже нараховувало 19 362 зразків мінералів, гірських порід та скам’янілих решток.

 


Музей складається з 4-х відділів: загальної геології та геологічних процесів; історії Землі та палеонтології; мінералогії і петрографії; геології і корисних копалин України. В музеї експонуються близько 10 тис. експонатів та знаходяться в фондах понад 50 тис. зразків мінералів, гірських порід, скам`янілих залишків фауни і флори, серед яких чимало унікальних. Експозиції музею демонструють положення Землі в космічному просторі, особливості її будови та розвитку, еволюцію органічного світу, мінерали та гірські породи, коштовне та декоративне каміння, корисні копалини України. В фондах зберігаються монографічні (в кількості 21) та раритетні колекції. Центральне місце в палеонтологічному відділі займає скелет мамонту, знайдений на території Києва.

 


Під час екскурсії учні побачили колекції, які висвітлюють основні закони кристалографії, фізичні та хімічні властивості мінералів, процеси їх зародження, зміни і руйнації, колекції магматичних, метаморфічних і осадових порід з різних регіонів світу; зразки коштовного та декоративного каміння з багатьох країн світу, ювелірно-виробне та декоративне каміння України; колекції присвячені формам та видам обробки самоцвітів, художнім виробам з природного каміння.

 


В кінці семінару учасники підвели підсумки, обговорили ряд важливих питань, що стосуються організації і проведення конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН.Версія для друку Опубліковано: 29 Листопада 2019