Стажування юних МАНівців в екологічному таборі «Деснянські зорі»

Стажування юних МАНівців в екологічному таборі «Деснянські зорі» З 20 по 27 липня ц.р. група юних науковців пройшла стажування в екологічному таборі «Деснянські зорі» у Національному природничому парку «Деснянсько-Старогутський»(http://www.nppds.narod.ru/foto1.html). У роботі табору брали участь школярі із Сумської, Чернігівської, Полтавської, Київської, Рівненської областей та м. Києва. Усі вони разом зі своїми вчителями проводили польові дослідження під проводом досвідчених інструкторів. До складу групи киян входили такі учні: Головань Денис, Шандренко Богуслав, Ромадіна Діана; в якості педагога − Панас Ігор Данкович (аспірант лабораторії нанобіотехнологій Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України). Очолював групу професор кафедри екологічного менеджменту та аудиту Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Мінприроди України, керівник секції екології та віце-президент Київської МАН Назаренко Володимир Іванович, який був включений до числа інструкторів.


НПП «Деснянсько-Старогутський» створений 23 лютого 1999 року на крайній півночі України, у Середино-Будському районі Сумської області. Площа – 16215,1 га. З цих земель 7272,6 га надано парку у постійне користування, в тому числі земель лісового фонду − 7232,2 га. Сам табір розташований у сосновому бору, біля чистої річки Десенка, в надзвичайно красивому місці. Тут є всі необхідні умови для проживання, харчування, проведення польових занять, круглих столів та лекцій. Стажування стосувалося деяких питань ботаніки, орнітології, іхтіології, теріології. За його підсумками учнями було підготовлено і зроблено на підсумковій конференції 15 доповідей про міграції птахів, чисельність кажанів, екологію деяких видів верб, чисельність популяцій рідкісних видів рослин, стан риби у водоймах та хімічний склад останніх.Також було проведено низку загальних заходів, наймасовішими з яких стали великі обліки кажанів в околицях бази та змагання із спортивної орнітології (бьордингу). Київськими екологами були проведені майстер-класи з визначення екологічного стану водойм у польових умовах за допомогою мінілабораторії, визначення стану рослин методом індукції флуоресценції хлорофілу (біосенсорним пристроєм «Флоратест»),  діагностика хелібактеріозу інструментальним пристроєм шляхом виміру аміаку повітря ротової порожнини (ендоекологія), продемонстровано роботу сенсора на визначення вологості. Із захопленням слухали  дослідники природи лекції доцента ННЦ Інституту біології КНУ імені Тараса Шевченка В.Ф. Безрукова про особливості участі у Всеукраїнській екологічній олімпіаді, В.І. Назаренка − про роботу екологічної секції Київської МАН та сучасні досягнення в розробці і використанні біосенсорів в медико-біологічних та екологічних дослідженнях, аспіранта І.Д. Панаса − про конструювання автоматичних приладів з використанням сучасних сенсорів і комп’ютерних систем.

Варто відзначити, що заст. директора з наукової роботи, екоосвіти та рекреації  НПП «Деснянсько-Старогутський» Галина Петрівна Степаненко та старший науковий співробітник Сергій Михайлович Панченко провеливелику організаційну роботу в плані забезпечення табору усім необхідним та його науково-просвітницької програми. Особлива подяка від учасників табору директору Національного природничого парку «Деснянсько-Старогутський» Олексію Михайловичу Капірулі, за сприяння якого значна частина витрат на облаштування побуту була відшкодована за рахунок спонсорської допомоги.

На завершення можна констатувати, що завдання еколого-натуралістичного табору «Деснянські зорі» стосовно ознайомлення учнівської молоді з неперевершеною красою природи околиць бази «Деснянка», виховання дбайливого ставлення до неї, а також опанування елементарних практичних навичок спостережень за природою, оволодіння сучасними методиками польових досліджень з різних напрямів біології, спілкування з провідними фахівцями наукових установ та навчальних закладів, виконано успішно.

Версія для друку Опубліковано: 27 Серпня 2015