«Школа юних гідів» у Житомирі

«Школа юних гідів» у Житомирі Після довгої самоізоляції в рамках програми «МАНдруємо світом разом» на початку серпня відділення історії Київської Малої академії наук учнівської молоді на чолі з керівником секції історичного краєзнавства Ганною Овсіївною Владимирською та завідувачем відділення історії Сивенко Софією Максимівною здійснили незвичайний арт-тур до чарівного міста нашої країни – Житомира.

Житомир – одне з найстаріших і найкрасивіших міст України. Історія населеного пункту почалася в далекому 884 році. У наші дні Житомир привертає увагу скверами, музейними центрами і галереями. Під час прогулянки прекрасним містом можна не тільки відвідати найвідоміші пам'ятки, а й побачити меморіальні дошки, які доводять, що тут  в свій час були Тарас Шевченко, Олександр Пушкін, Олександр Купрін, Володимир Короленко і багато інших відомих людей.


Про місто Житомир і його визначні пам'ятки розповів один з учасників «Школи юних гідів», студент ІІ курсу Національного університету фізичного виховання і спорту України Максим Турло, який вразив усіх екскурсантів своєю підготовкою та проявив дивовижні знання з історії краю та гарного міста Житомира.

Під час подорожі мандрівники відвідали Свято-Михайлівський кафедральний собор, визнаний однією з видатних пам'яток архітектури XIX століття. Варто відзначити, що в Михайлівському соборі був хрещений відомий піаніст Святослав Ріхтер. На стінах будівлі ще вціліли фрагменти іконопису тих часів. Про особливості сучасного живопису у православних храмах ми почули під час зустрічі з художником Денисом Білянським, який зі своєю командою розписує храм у стилі української сецесії і з кожним роком його краса стає ще більшою.

Враження  від храму Людмили Ареф'євої:

«Приїхавши в Свято-Михайлівський собор через рік з невеликим і побачивши як нові роботи групи талановитих художників з Києва під керівництвом Дениса Белянського наповнюють простір собору, захоплена і, не побоюся цього слова, вражена! Біблійні канонічні сюжети, прочитані і переосмислені авторами, написані в обрамленні безлічі квітів і рослин, притаманних нашій українській культурі - соняшники, маки, пшениця, виноград, будяк .... у власному стилі і баченні, і в стилістиці знаменитої Катерини Білокур ... А яка кольорова гамма! Золото, кобальтово-синій, блакить, різні відтінки зеленого, і при цьому «не ріже око», а гармонійно вписується в стилістику ... Українська сецесія, народження якої відбувається у нас на очах!!!

Цікава розмова з автором розписів і його сином Сашком, який бере безпосередню участь у художньому відновленні храму, знайомство з Юрієм Олександровичем Бірюченко, меценатом і натхненником, який вкладає власні кошти у відродження духовної спадщини міста ... Виконана титанічна робота, але ще багато належить зробити.

Хочу побажати всім причетним до відновлення собору і створення шедеврів українського монументального живопису здоров'я і творчих успіхів! А місто Житомир нехай стане духовною Меккою як для паломників, так і для цінителів прекрасного!»

Відгуки родини Турло:

«Ми з сім'єю в Житомирі в цьому році побували вже четвертий раз. І кожен раз, коли заходимо в храм, стоїмо як зачаровані і не можемо очей відірвати від дива, яке творить Денис Белянський зі своєю командою. Дивимося на розписи з відкритим ротом кілька хвилин і тільки потім розуміємо, що обов'язково необхідно зробити фото. Адже так цікаво потім переглядати фотографії. Бачити як стіна, яка була просто білою в минулому році, тепер прикрашена образом Богоматері, і цей образ відмінно вписався в загальний інтер'єр, начебто завжди там був. Неможливо відвести погляд від візерунків на стелі. Квітами і орнаментом на стінах можна милуватися до нескінченності. Цікаво кожен раз бачити щось нове і дивно те, що з кожним наступним нашим візитом в храм, ми помічаємо щось нове з того, що ми вже бачили. При чому кожен член нашої сім'ї помічає щось своє. Впевнена, ми тут побуваємо ще не один раз, адже так цікаво і приємно спостерігати за роботою справжніх професіоналів».

У Житомирському краєзнавчому музеї учасники туру познайомилися з колекцією баронів де Шодуар, де представлені чудові картини західних майстрів з відомими в історії європейського мистецтва іменами, починаючи з XVI і закінчуючи XIX ст., такими як: Аннібале Карраччі, Лука Джордано, Матіас Стомер, Олександр Рослін та інші. Про музейні скарби баронів де Шодуар розповіла Ганна Овсіївна Владимирська.

Ми провели цілий день у Житомирі. Св. Храм Михайла став ще красивішим з новими розписами. Колекція баронів де Шодуар відкрилася в новому ракурсі, а картини старих майстрів продовжують вражати своєю глибиною. Усі залишилися задоволеними від подорожі. Переповнені незабутніми враженнями, МАНдрівники повернулися до Києва з новими планами на майбутні подорожі.

Своїми враженнями від поїздки поділилася провідний науковий співробітник Інституту історії України Національної академії наук України, доктор історичних наук, Ольга Олегівна Ковалевська:

«На початку серпня завдяки Ганні Овсіївні Владимирській, Софії Максимівні та Антону Сивенкам, «Школі юних гідів» Київської МАН відвідала цікаве українське місто Житомир. Це була моя маленька мрія, хоч це місто не є розкрученим туристичним центром. Однією з перлин міста, заради якої точно варто було їхати до Житомира, є Свято-Михайлівський кафедральний собор (1856). Нині над розписами храму працюють молоді українські художники під керівництвом Дениса Белянського. Наші митці творять справжнє диво, бо відроджують в своїх розписах традиції українського бароко 18 ст., необароко 20 ст., яке розвивали Георгій Нарбут, Георгій Якутович та інші художники та графіки. Щиро дякую всім організаторам цієї цікавої пізнавальної мандрівки й сподіваюся на нові маршрути».

 



 
Після довгого сидіння, нарешті подих свіжого повітря і ковток живої води мистецтва!

Версія для друку Опубліковано: 12 Серпня 2020