Нейтралізація промислових відходів на прикладі утилізації фосфогіпсу

Нейтралізація промислових відходів на прикладі утилізації фосфогіпсу 14-та лекція семінару «Передові рубежі біології» проходила в режимі онлайн і була присвячена екології та охороні довкілля. 13 січня ц.р. з доповіддю «Екологічно прийнятні способи і технології утилізації фосфогіпсу» виступила колишня вихованка секції екології Відділення екології та аграрних наук Київської МАН, а нині магістр екології, спеціалістка відділу екологічної аналітики ТОВ «Центр промислової екології та будівництва» Анастасія Василівна Гладиш. Будучі юним екологом Настя успішно представляла свої експериментальні роботи на конкурсах юнацької науково-технічної творчості МАН України, а також на міжнародних конкурсах в Москві та в Пекіні. Сьогодні в «ЦЕНТРІ ПРОМЕКОБУД» Анастасія проводить дослідження й експериментальні розробки у сфері природничих і технічних наук. А перед тим вона вивчала в Державній екологічній академії післядипломної освіти та управління способи й технології утилізації фосфогіпсу, що було темою її магістерської дисертації.

Актуальність теми полягає в тому, що натепер в Україні накопичено понад 60 млн т фосфогіпсу – багатотоннажного відходу виробництва екстракційної фосфорної кислоти, при цьому його обсяги постійно зростають, оскільки при виробництві 1 т фосфорної кислоти утворюється 4-7 т фосфогіпсу. Пошук та обґрунтування екологічно прийнятних технологій утилізації фосфогіпсу залишається злободенною проблемою, розв’язання якої є підґрунтям для створення передумов підвищення екологічної безпеки об’єктів його накопичення та зберігання, а також прилеглих до них територій. Об’єкти накопичення та зберігання такого відходу призводять до довготривалого негативного впливу на екологічну безпеку прилеглих до них території - вилучення земель із господарського користування, забруднення атмосферного повітря пилом, вимивання небезпечних сполук із забрудненням поверхневих водних об’єктів, ґрунтових вод тощо.

Попри існування низки способів утилізації фосфогіпсу: виготовлення різноманітних будівельних матеріалів, застосування у сільському господарстві для усунення лужності й засоленості ґрунтів та як супутнього матеріалу для підвищення ефективності добрив, використання його як мінерального наповнювача в паперовій та лакофарбовій промисловості, виробництві пластмас тощо, проте, з різних причин лише незначна їх частина набула широкого розповсюдження. Певні обмеження у використанні фосфогіпсу в будівництві та сільському господарстві обумовлені вмістом залишків фосфатної кислоти й фосфатних сполук. Середній рівень використання цього промислового відходу в Україні становить близько 2%.

З допомогою добре виготовленого презентаційного матеріалу в лекції представлено та обґрунтовано ідею розробки і впровадження нового способу переробки фосфогіпсу для його застосування при створенні вогневих перешкод, а також як компонента вогнегасних речовин, ефективних для запобігання та гасіння ландшафтних лісових та торф’яних пожеж.

Володимир Назаренко

Версія для друку Опубліковано: 15 Січня 2021