Лекція на тему: «Сучасний екологічний стан і біорізноманіття водойм мегаполісу (м. Київ)»

Володимир Іванович розповів про дослідження, проведені Інститутом гідробіології НАН України, зокрема охарактеризував водойми міста Києва. Основним чинником, що призводить до погіршення екологічного стану, є порушення норм у санітарній зоні водойм: забудова житловими спорудами, облаштування закладів харчування, зон відпочинку, будівництво автомобільних шляхів, автостоянок і заправок, відсутність прибережних смуг. Таке «господарювання» призводить до забруднення води змивами з прибережної зони, нафтопродуктами з автотранспорту, стічними водами, сполуками важких металів та загибелі біоти у цих водоймах.
Як повідомив Володимир Іванович, оцінка екологічного стану водойм мегаполісу згідно з «Методикою екологічної оцінки якості поверхневих вод за відповідними категоріями» та їх ранжирування за якістю води показує, що «дуже чисту» та «чисту» воду в межах міста Києва мають озера Бабине, Голубе, Синє, а найбільша кількість видів риб мешкає в озерах Вирлиця, Райдуга та Алмазне.
Відповідаючи на запитання про систему очистки води «Біоплато», лектор зазначив, що це є інженерна споруда, яка використовується для очистки і доочистки господарських, побутових та виробничих стічних вод та забрудненого поверхневого стоку. В основу технології споруди покладені природні процеси самоочищення, які відбуваються у водоймах та екосистемах навколо водойм з використанням вищих водних рослин. Біоплато з вищих водних рослин завдяки високій концентрації активного мулу, який утворює шар природних відкладень, сприяє активному процесу анаеробного розкладу органічних забруднювачів, сапрофітні бактерії та мікроскопічні водорості збагачують воду киснем у процесі фотосинтезу, а дезінфектантами слугують продукти обміну рослин та кисень, який утворюється в процесі їх фотосинтезу. Такі системи можуть ефективно очищувати та забезпечувати водовідведення доочищених вод у потік ґрунтових вод або безпосередньо у водойми.
«На молоде покоління покладаються великі сподівання у вирішенні питань ефективного господарювання та підтримки належного екологічного стану водойм», − резюмував Володимир Іванович.