Флешмоб «1939-1945. Ніколи знову. Пам'ятаємо. Перемагаємо»

Флешмоб «1939-1945. Ніколи знову. Пам'ятаємо. Перемагаємо» 8 травня юні вихованці відділення економіки Київської МАН, учасники проекту «Економісти без меж», разом з друзями Санаторного дитячого садочку №757, влаштували флешмоб «1939-1945. Ніколи знову. Пам'ятаємо. Перемагаємо» до Дня пам'яті та примирення. Вони власноруч разом з батьками зробили червоні маки та згадали героїв війни своєни родини. Молодi науковці до карантину відвідували цикл занять «Міста та столиці» у Музейній школі «Покоління Next» Національного Музею історії України у другій світовій війні. Мемориальний комплекс, де вивчали долю основних мегаполісів світу під час найбільшого мілітарного конфлікту  ХХ ст. Саме тому вони надзвичайно свідомо віднеслися до цього дня.

Червоний мак - символ пам'яті жертв Першої світової війни, а згодом - жертв усіх військових та цивільних збройних конфліктів, починаючи із 1914 року. Використання квітки маку як символу пам'яті ініційоване віршем канадського військового лікаря Джона Мак-Крея «У полях Фландрії» (1915), що починається словами: «У полі Фландрії поміж хрестами / Гойдає вітер мак рядами, / Щоб знали місце, де ми є …». Був уперше використаний Американським легіоном для вшанування пам'яті американських солдатів, що полягли під час Першої світової війни. Символ поширений у Західній Європі (особливо у Великій Британії), Північній Америці та Австралії. Ідея використовувати червоний мак як символ пам'яті належить Моїні Майкл, викладачці Університету Джорджії, Сполучені Штати. У листопаді 1918 року під враженням від поеми Маккрея вона написала власний вірш «Ми збережемо Віру», де заприсяглася завжди носити червоний мак у пам'ять за загиблими. Після 1918 року Моїна Майкл займалася фінансовою підтримкою недієздатних ветеранів війни. Для того, щоб зібрати необхідні кошти, вона запропонувала продавати штучні маки.

Червоний мак вперше використано в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розроблено за сприяння Українського інституту національної пам'яті та Національної телекомпанії України. Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого - кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою зазвичай розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939 та 1945) та гасло «Ніколи знову».

У березні 2015 року указом Президента України запроваджено День пам'яті та примирення, який відзначається 8 травня. Цей день, а також 9 травня, коли відзначається перемога над нацизмом у Другій світовій війні, квітка червоного «маку пам’яті» використовується з гаслом «Пам’ятаємо, Перемагаємо».

Версія для друку Опубліковано: 08 Травня 2020