Знання юридичних позиції – гарантії соціального захисту

Знання юридичних позиції – гарантії соціального захисту Напередодні вшанування подвигу героїв-рятівників Чорнобильської катастрофи, відбувся традиційний просвітницький захід від нашого доброго друга та партнера Конституційного Суду України, куди були запрошені вихованці відділення філософії та суспільствознавства Київської МАН.

Тема зустрічі: «Юридичні позиції Конституційного Суду України щодо гарантій соціального захисту та відшкодування шкоди  особам з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи в контексті Рішення від 3 квітня 2024 року». У статті 3 Конституції України зазначено, що «людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю» і що «держава відповідає перед людиною за свою діяльність».  Саме так держава має надати звіт та підтримувати тих, хто рятував мільйони людей найвищою ціною, яка є для кожної людини, рятував своїм життям. А також, гарантувати повернення та відшкодування матеріальних втрат, що їх зазнали громадяни та їх сім’ї у зв’язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до законодавства України.

В контексті осмислення героїзму ліквідаторів, їхньої жертовності, вшанування пам’яті, важливим та акцентованим є беззаперечне дотримання гарантій соціального захисту кожного громадянина України, що постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи. На конкретних прикладах, детально та фахово судді КСУ Олександр Петришин, Галина Юровська та Оксана Грищук, розповідали про рішення Конституційного Суду України у справах за конституційними скаргами щодо питань скасування, обмеження або зменшення пенсій для осіб з інвалідністю, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

«Людське життя та здоров’я визнано найвищими соціальними цінностями. Конституційний Суд України виходить із того, що держава може змінювати законодавче регулювання у сфері соціального захисту осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, проте в разі зміни такого регулювання вона не повинна вдаватися до обмежень, що порушують сутність їх індивідуальних прав, а досягнутий рівень соціального захисту має бути збережено», – рішення Конституційного Суду України від 3 квітня 2024 року № 4-р(І)/2024.

Час не може стерти неоціненний подвиг кінця квітня – початку травня 1986 року. На жаль знову Чорнобиль привертає увагу, через російську агресію та війну. Тож маємо пам’ятати, дбати про національну безпеку та тих, хто її забезпечував 38 років тому.

Вкотре висловлюємо щиру вдячність Конституційному Суду України за запрошення, просвітництво та співпрацю у вихованні юридичної культури в інтелектуальної молоді України.

Версія для друку Опубліковано: 22 Квітня 2024