Вибори і референдум як інструменти демократії

Однією з суттєвих ознак демократії – є вибори та референдум. Водночас вони ж є і необхідною умовою для здійснення влади народу, для прямого народовладдя. В Україні, єдиним джерелом влади, носієм суверенітету є народ. І це початковий, вихідний принцип демократичної держави, яка слугується народовладдям, як основоположним принципом конституційного ладу.
Вибори – є найбільш поширеною формою прямого народовладдя. Шляхом виборів формуються різні органи публічної влади: державні інституції ‒ парламенти, посади глав держав, судові органи, а іноді і уряди та представницькі органи місцевого самоврядування.
Референдум – це прийняття рішень з найважливіших питань державного та громадського життя шляхом голосування. Саме ухвалення Закону «Про всеукраїнський референдум» наповнює реальним змістом ст. 5 Конституції України про повновладдя Українського народу, і, як зазначається в частині третій цієї статті, «право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами».
Важливі змістовні питання мають опанувати ті, хто буде розбудовувати свою державу, захищатиме її. Ті, для кого поняття «народовладдя», «виборче право», «пряма демократія» будуть наповнені глибоким змістом, справедливістю, гідною повагою та турботою за Україну та народ України.