Сад Перемоги Київської МАН. Картопля

Сад Перемоги Київської МАН. Картопля Сьогодні картопля зустрічається на столі практично у кожного українця, проте звичайна картопля - зовсім не звичайна. Картопля – частина спадщини загадкової імперії інків. Саме інки навчилися селекціонувати та зберігати картоплю. Крім кулінарії, в культурі інків картопля використовувалась в медичних цілях. Скибочки сирої картоплі прикладалися до зламаних кісток, щоб прискорити загоєння, вона використовувалася як профілактичний засіб від ревматизму і зубного болю.

У календарі інків описаний спосіб обчислення часу, коли його виміром служила кількість хвилин, що витрачаються на варіння картоплі. Тобто, інки говорили: «Минуло стільки часу, скільки потрібно для приготування картоплі». 

Після відкриття Колумбом Америки в далекі заморські краї потягнулись піратські парусники в пошуках скарбів і наживи. На одному з них був іспанець Педро Сієза де Леон, у майбутньому автор «Хроніки Перу» (видана в Севільї 1553 р. через 15 років після подорожі), де вперше описано картоплю.  Для іспанських конкістадорів картопля була схожою на трюфель, і вони завезли її в Європу.

До кінця XVIII століття картопля в Європі практично не вживалася в їжу. Італійська знать вирощувала її як декоративну рослину в садах. Є свідчення про те, що в польському місті Вроцлаві в кінці XVI століття майже кожен аптекар розводив картоплю як лікарську рослину. Багато хто вірив, що вона викликає проказу й інші невиліковні захворювання.

Сучасну наукову назву картоплі, Solanum tuberosum, запропонував в 1596 році швейцарський анатом і ботанік Каспар Баугін. 

У Франції картопля, прозвана «земляними яблуками», стала відомий в 1600 році. Спочатку незвичний продукт французькими лікарями був визнаний отруйним, а в 1630 році парламент і зовсім заборонив розводити картоплю у Франції.  Французький аптекар Антуан-Огюст Парментьє, щоб привчити до картоплі своїх співгромадян, використав хитрість. Його картопляне поле днем посилено охороняли спеціальні люди, які нікого не підпускаючи до ввіреної їм території. Вночі ж охорони не було, і люди користувалися цим, щоб вкрасти трохи картоплі – всім було цікаво, чому її так ретельно охороняють.  А французька королева Марія-Антуанетта любила прикрашати квітами картоплі свою зачіску.

В Німеччині про перші посіви картоплі згадується в 1661 році. Після спустошливої Тридцятирічної війни прусський король Фрідріх Вільгельм вперше оголосив вирощування картоплі національним обов’язком.

В одній картоплині середнього розміру міститься всього близько 100 калорій. У картоплі міститься більше калію, ніж в бананах, більше вітаміну С, ніж в апельсинах,  більше клітковини, ніж у яблуках. Людям, які страждають на серцеву або ниркову недостатність, що призводить до надмірних набряків тіла, особливо рук і ніг, стає в нагоді картопляна дієта. Картопля допомагає при опіках; картопляні аплікації та пов’язки добре зарекомендували себе при лікуванні варикозних, трофічних та деяких інших грибкових уражень, а також фурункулів, карбункулів, навіть бешихових запалень та червоного вовчака. Успішно лікують ними деякі види екзем, у тому числі мокрі. З давніх-давен у народі застосовується лікування картоплею верхніх дихальних шляхів — ангіни, катару, фарингіту тощо. Цілющі властивості картопляного соку давно використовуються в народній медицині для лікування таких поширених хвороб, як виразка шлунку і дванадцятипалої кишки.

Завдяки унікальній сумісності з іншими продуктами та різноманітності способів обробки картоплі можна приготувати понад дві тисячі страв, навіть й десертів.

Думаєте, що картоплю вже повністю дослідили й більше вона не цікава науковцям? Помиляєтесь! Світ змінюється – змінюється і вимоги до картоплі. Зараз виводять нові високоврожайні, надранні та дієтичні сорти (останні – з кольоровим забарвленням м'якоті). Всі знають, що якщо на картоплю капнути йоду, вона посиніє. Однак є сорти картоплі, спочатку мають синій колір не тільки шкіри, але і м’якоті. Для приготування чипсів і картоплі фрі, що давно стали популярними серед українців, також потрібні спеціальні сорти. Цими дослідженнями займаються в Інституті картоплярства Національної академії аграрних наук України, який знаходиться в селищі Немішаєве, Київської області.  Інститут картоплярства є провідною установою, яка проводить наукові дослідження з питань картоплярства і здійснює науковий супровід галузі за такими напрямами, як біо- та ДНК-технології, селекція, насінництво, оздоровлення та прискорене розмноження оздоровленого садивного матеріалу, діагностика латентної форми ураження фітопатогенами, технології та захисту рослин, законодавча робота та розробка програм розвитку галузі картоплярства. Інститут є утримувачем генетичного банку картоплі України. Його селекціонери створили понад 100 сортів картоплі: Кобза, Віра, Симфонія, Мавка, Горлиця, Ніколя, Явір, Ванесса, Вінстон, Цезар тощо.  Навпроти інституту встановлено пам'ятник картоплі. Усього таких пам'ятників близько десяти у світі. Сьогодні ми знаємо, що попри збитки та складнощі, що склались у зв’язку з перебуванням установи в окупації, Інституті картоплярства працює, дослідження тривають, а галузь продовжує працювати.

Ще трохи цікавих фактів:

Чипси були винайдені випадково. Одного разу відвідувач відомого ресторану поскаржився кухареві на те, що картопля фрі, яку йому принесли, занадто товста. Щоб пожартувати над примхливим відвідувачем, кухар нарізав картоплю так тонко, як тільки міг. Це були перші у світі чипси. А саму картоплю фрі винайшли не в США, як дехто вважає. В англомовних країнах це блюдо називають «картопля по-французьки» або ж «French Fries», що теж не відповідає дійсності. Картопля фрі родом не з Франції, вважається, що її вперше приготували в Бельгії в кінці XVII століття. 

Найдорожчий у світі сорт картоплі - «La Bonnotte», вартість одного кілограма становить 500 євро. За легендою цей сорт вивів верховний бог інків і вирощують його на французькому острові Нуармутье.

Рекорд з чищення картоплі належить німкені Лінде Томсен: вона за 10 хвилин почистила понад 10 кілограмів коренеплоду.

Саме картопля була першим овочем, вирощеним за межами нашої планети. Сталося це в 1995 році на борту американського шатла «Колумбія».

На честь картоплі влаштовують свята по всьому світу. В Європі найстарішим таким святом – воно проводиться вже майже 60 років – є фестиваль врожаю картоплі в Ломбардії, Італія. У програмі свята – змагання зі збору картоплі, боротьба в чанах з пюре, паради, гумористичні конкурси. Влаштовуються в цей день ремісничі й продуктові ярмарки.

У США в штаті Мен вже 60 років проходить фестиваль цвітіння картоплі, на якому проходять музичні та спортивні конкурси, виставки старовинних тракторів, а також вистави, де вибирають Королеву квітучої картоплі. Ми впевнені, що якби заступниця директора з навчально-методичної роботи Київської МАН Зінаїда Олександрівна Курлова взяла участь у такому фестивалі, то саме її було обрано Королевою. Переконайтесь в цьому, познайомившись з її картопляними кущами в Саду Перемоги Київської МАН!

 

Версія для друку Опубліковано: 17 Серпня 2022