Омела біла: паразит чи ні? Юні ВундерМАНи Київської МАН вже знають відповідь

Омела біла: паразит чи ні? Юні ВундерМАНи Київської МАН вже знають відповідь Завершальне заняття з мінікурсу «Допитливі бджілки» від відділення екології та аграрних наук пройшло надзвичайно цікаво.

Завідувачка відділення екології та аграрних наук Олена Ісаченко та методистка відділення Анастасія Никитіна розповіли про омелу, яка є одночасно хворобою для дерев і ліками для людей.

То, що ж це за диво?

Омела – загадкова рослина, яка вражає своєю здатністю "взимку і влітку одним кольором" зберігати зелене листя на гілках дерев. Її можна побачити на тополях, вербах, березах, горобині, липах, кленах, а інколи навіть на плодових деревах. І хоч вона виглядає дуже естетично, питання про її корисність або небезпеку часто викликає суперечки серед науковців.

Під керівництвом завідувачки та методистки відділення юні вихованці студії «ВундерМАНи» провели дослідження омели білої. Наукова назва цієї рослини – Viscum album L., а її родина належить до Санталових (Santalaceae). Юні дослідники дізналися про її систематику та особливості життя. З’ясували, що омела є напівпаразитом, адже хоч вона і живе на інших рослинах, поглинаючи з них воду та поживні речовини, вона ще і фотосинтезує. Росте на різних деревах по всьому світу, від Європи й Азії до Африки та Австралії. Практично зрозуміли, що таке вісцин та дізналися про способи розмноження омели.

Зважаючи на її особливості, омела має як позитивні, так і негативні властивості. Для деяких видів рослин вона може бути шкідливою, оскільки забирає всі необхідні для їхнього зростання речовини, тим самим знижуючи їхній розвиток. Але вона може слугувати лікарською сировиною, може стати об’єктом для художників чи дизайнерів…

Учасники заняття також дізнались, що дерева від омели помітно страждають, деревина втрачає міцність, стає крихкою. Ураження дерев омелою знижує їх довговічність, а ландшафти втрачають декоративність. Вічнозелена омела є дуже живучою напастю: її вік сягає 15 років.

І водночас гілки омели використовують при гіпертонії і як тонізувальний засіб при атонії кишки. Рідкий екстракт з молодих листків застосовують при легеневих і носових кровотечах.

А ще, омела є символом любові та удачі. Традиція цілуватися під омелою під час святкування Різдва або Нового року, що символізує добрі побажання та романтичні почуття, є дуже популярною.

То ж, як гадаєте омела: паразит чи ні?...

Чекаємо вундерМАНівців на наступних цікавих, пізнавальних заняттях!

Версія для друку Опубліковано: 10 Грудня 2024