Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» – 100

Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» – 100 29 березня в рамках онлайн-лекторію «Видатні діячі на захисті культурної спадщини України» ми зустрілися з Топилко Олегом Васильовичем, начальником відділу музейно-освітньої роботи Національного заповідника «Києво-Печерська лавра».

Саме в цьому році заповіднику виповнюється 100 років. 26 травня  1922 року на засіданні Київського комітету з охорони пам'яток мистецтва було ухвалено постанову «Про організацію Музею культів і побуту». Сьогодні це найбільший музейний комплекс України, де зосереджено 144 пам’ятки історії і культури. Серед них – два унікальних підземних комплекси, храми, кращі зразки національної архітектури      ХІ – ХІХ ст., виставкові приміщення. Також на території розміщені музеї: Музей книги та друкарства України, Музей українського народного декоративного мистецтва, Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, Музей історичних коштовностей України. Основним напрямком  діяльності заповідника є збереження, популярізація і експонування культурної спадщини України, які спрямовані на охорону і передачу надбань минулого наступним поколінням.


З колективом заповідника Київську МАН  пов’язує багаторічна плідна співпраця: числені конференції, екскурсії, квести, семінари, конкурси, круглі столи, лекції, консультації та інше. Під час зустрічі Олег Васильович зробив екскурс  в майже 1000-літню історію Києво-Печерської Лаври, особливу увагу приділив  видатним діячам, які протягом століть творили та зберігали перлину культурної спадщини України, яка у 1990 році була внесена до Списку пам'яток всесвітньої культурної спадщини. І сьогодні ЮНЕСКО продовжує надавати підтримку Україні у питаннях збереження культурної спадщини під час збройного конфлікту. 18 березня цього року на другому позачерговому засіданні Комітету з питань охорони культурних цінностей у випадку збройного конфлікту виступила Чуєва Катерина Євгенівна, заступник Міністра культури та інформаційної політики України з питань європейської інтеграції, випускниця 90-х років секції археології відділення історії Київської МАН (керівник Кухарська Олена Миколаївна). Один з  результатів зустрічі - заповідник отримав статус посиленого захисту відповідно до положень Гаагської конференції   1954 року, ключові об’єкти заповідника зараз позначені захисною емблемою  із зображенням Блакитного щита ( див. фото).


Пишаємось нашими манівцями, які несуть свою місію по охороні нашої культурної спадщини на світовому рівні!
Вивчаємо та зберігаємо Києво-Печерську лавру разом!


Передивитись фільми, з якими ми ознайомилися під час зустрічі, Ви можете за посиланнями:


«Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник
з висоти пташиного польоту»

 

«Велика лаврська дзвіниця»

 

«Хрест Марка Печерника»

Версія для друку Опубліковано: 31 Березня 2022