Конституція Пилипа Орлика
У одного з основоположних документів української ідентичності багато назв, серед яких «Перша українська конституція», «Перша європейська конституція», «Перша у світі конституція». І дійсно, вона була першою. Написана тоді, коли ще громадянські ідеї, які активно обговорювались та просувались французькими мислителями, не були викладені та структуровані в одному документі, який, власне, стане надалі основою розбудови вільної демократичної держави – парламентської республіки.
В Конституції Пилипа Орлика були закладені основи державотворення з урахуванням природного права народу на самовизначення та свободу, розподіл на три гілки влади: законодавчу, виконавчу й судову. Можна говорити, що фактично документ був суспільним договором між владою та суспільством, в якому прописані засади державно-правового життя, взаємні права та обов’язки, форми вирішення конфліктів, досягнення порозуміння та з’ясування суперечностей між ними.
Прийняли цей історичний документ на зборах козацтва 5 квітня 1710 року. І відтоді ця видатна пам’ятка української політико-філософської та правової думки є основою багатьох світових конституцій.
Також, цікаво було послухати про життєвий шлях екзильного гетьмана, його родину, досягнення, політико-правовий внесок та творчу спадщину.
Щиро дякуємо Конституційному Суду України за запрошення, співпрацю, просвітництво та виховання юридичної культури в інтелектуальної молоді України.