День осіннього рівнодення у відділенні фізики та астрономії
Вихованці секції також опрацьовували астрономічні знімки, спостерігали планети та отримали зображення газових гігантів. Особливу увагу привернули два рідкісні моменти супутників Юпітера: незвична конфігурація Калісто і Ганімеда, які зазвичай розташовуються в одній площині, та сходження Європи з-під диска Юпітера. Крім того, учні проводили наукові спостереження комет і планетарної туманності М27, слухали лекції студентів і випускників секції, здійснювали візуальні спостереження й фотографували Місяць, Сатурн та Юпітер. Підсумувати цей захопливий день, можна словами учениці секції Ельжбіети Погоржельської, яка зазначила: «Ця експедиція була неймовірною, і я щиро вдячна всім за цей досвід! Впевнена, що це тільки початок нових пригод і відкриттів!».
Повний коментар учениці Ельжбіети Погоржельської:
Нарешті зібралась з думками після моєї першої експедиції до Лісників і хочу поділитися своїми враженнями.
Це був мій перший раз на спостережній станції Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, і вражень настільки багато, що важко вибрати найголовніше! Це місце одразу створило особливу атмосферу. Ввечері ми збиралися в гуртожитку, де ділилися смаколиками, пили чай і вели нескінченні розмови на різні теми. Було затишно і весело, і це створювало справжнє відчуття єдності. Особливо було приємно, що знайшлося багато різних спільних тем, на які можна було поговорити з різними людьми, теми такі як термін "темні комети", сузір'я, програми для спостереження і аналізу нічного неба, специфіка планет, супутників та газових гігантів, що ми зустрічали під час дослідження дивовижно яскравого і безхмарного у сутінках неба через телескоп спостережної станції.
Найцікавішими, звісно, були спостереження. Почали ми з планетарної туманності Гантель (M27) через телескоп AZT-8. Це один із найяскравіших прикладів такого типу об’єктів у сузір'ї Лисички, і спостерігати його в кольорі було просто захопливо і мрійливо. Здається неймовірним, як зоря, що завершила свій життєвий цикл, може утворити таку фантастичну і загадкову структуру!
Потім ми звернули телескоп на Сатурн. Його кільця завжди вражають, але особливо цікаво було спостерігати їх нахил у цей час року і під час нашого спостереження вони виглядали особливо виразно. Також ми бачили Юпітер із його супутниками — це було щось! Зокрема, незвичайне положення Калісто та Ганімеда, також ми стали свідками сходження Європи з диска Юпітера, явище, коли один із його великих супутників, Європа, виходить з-за планети або її тіні. А кратери на Місяці, які ми розглядали з неймовірною деталізацією, просто вражали уяву під час перегляду на телескопі.
Не обійшлося без веселощів — у нас були імпровізовані фотосесії то на драбині, то біля телескопа, а то й просто під сяйвом зірок під час усього періоду експедиції, що залишили не тільки гарні фотографії, а й приємні і веселі емоції.
Окремо хочу згадати дві чудові лекції. Генріх Тітов розповів про NASA Space Apps Challenge - дивовижний міжнародний конкурс-хакатон по заступництву NASA, і мене дуже надихнула ідея участі в таких групових проєктах, навіть у цей складний час. А лекція Арсенія про небесну механіку астероїдів показала, як навіть, на перший погляд абстрактні ідеї можна реалізувати, якщо поглянути на них з іншого боку і перетворити їх у конкретні рішення, зробивши роботу з використанням знань з кінематики, небесної механіки та приладобудування.
Ця експедиція була неймовірною, і я дуже вдячна всім за цей досвід! Впевнена, це тільки початок нових пригод і відкриттів!