Біобезпека, біозахист та біоетика у фокусі лекторію «Передові рубежі біології»

Біобезпека, біозахист та біоетика у фокусі лекторію «Передові рубежі біології» На черговому семінарі широковідомого юнацького лекторію «Передові рубежі біології» , організованого Інститутом біохімії імені О.В. Палладіна НАНУ та відділенням Екології та аграрних наук Київської МАН була заслухана доповідь «Підвищення обізнаності і освіти з біобезпеки та біозахисту в Україні». Нашим лектором стала старша наукова співробітниця Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, кандидатка біологічних наук Галина Леонідівна Гергалова ‒ визнана фахівчиня, що має цілу низку публікації з цього питання.

Біологічна безпека вважається однією з головних складових національної безпеки будь-якої країни, і її цілі полягають насамперед у розробленні заходів із запобігання появи біозагроз та ефективної ліквідації їх наслідків. Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) визнала, що безпека, особливо біологічна, є важливою міжнародною проблемою.

Як було зазначено в доповіді, «Біобезпека»: це – упередження, зменшення та елімінація впливу небезпечних біологічних чинників (агентів) на людей, тварин, рослин та на навколишнє середовище, а «Біозахист»: це – заходи, спрямовані на упередження втрати, викрадання або використання з небезпечною метою (біотероризм) мікроорганізмів, біологічних матеріалів (біоагентів) або інформації.

Слухачі лекції ознайомилися з широким колом питань за даною темою, зокрема, про можливі загрози біологічного походження, як то: біологічна зброя; біотероризм; інфекційні захворювання; ненавмисне створення під час наукових досліджень можливих біозагроз; генетично модифіковані організми; неякісні харчові продукти, ліки, питна вода тощо. Окремо було розглянуто можливі загрози біологічного походження, які з’явилися в Україні через повномасштабну російську війну.

Вони познайомилися й з останніми, захопливими досягненнями в медико-біологічних науках та біотехнології. Адже швидкий розвиток наук про життя водночас веде до появи нових загроз біологічного походження. Не оминули увагою деякі концептуальні питання стосовно системи біобезпеки та біозахисту України, які, згідно з законодавством, є основними завданнями Комісії з біобезпеки та біологічного захисту при РНБО України. Багато років поспіль Комісію очолює академік Сергій Васильович Комісаренко ‒ директор Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.

Важливою складовою боротьби з біозагрозами має бути відповідальність вчених, активність наукової спільноти – створення традицій соціальної відповідальності, розробка правил поведінки та механізмів контролю над біологічними дослідженнями. Розповсюдження знань щодо усіх аспектів біобезпеки є одним із дієвих шляхів до зменшення біозагрози!

 

Версія для друку Опубліковано: 03 Листопада 2023