ВИХОВАНЦІ ВІДДІЛЕННЯ ЕКОНОМІКИ ВИВЧАЛИ ІСТОРІЮ СИМВОЛА "ЧЕРВОНИЙ МАК"

ВИХОВАНЦІ ВІДДІЛЕННЯ ЕКОНОМІКИ ВИВЧАЛИ ІСТОРІЮ СИМВОЛА "ЧЕРВОНИЙ МАК" 12 грудня 2020 року вихованці відділення економіки взяли участь у черговому онлайн-уроці від Музейної школи "Покоління NEXT", яка представляє "Національний Музей історії України у Другій світовій війні. Меморіальний комплекс". Завдяки постійній плідній співпраці з соціальним проєктом "Особливі", юні науковці разом з дітками з особливими освітніми потребами та з батьками пізнають світову історію за допомогою найвідоміших та найяскравіших СИМВОЛІВ і ЗНАКІВ, що використовувалися у період з 1939 по 1945 рр.

Цього разу учні вивчали «Червоний Мак» – символ пам’яті жертв Першої світової війни, а згодом, жертв усіх збройних конфліктів, починаючи із 1914 року. Використання квітки маку як символу пам’яті ініційоване віршем канадського військового лікаря Джона Мак-Крея «У полях Фландрії» (1915), який починається словами: «У полі Фландрії поміж хрестами / Гойдає вітер мак рядами, / Щоб знали місце, де ми є …». Вперше він був використаний Американським легіоном для вшанування пам’яті американських солдатів, що полягли під час Першої світової війни. Символ поширений у Західній Європі (особливо у Великій Британії), Північній Америці та Австралії. Ідея використовувати червоний мак як символ пам’яті належить Моїні Майкл, викладачці Університету Джорджії, США. У листопаді 1918 року під враженням від поеми Мак-Крея вона написала власний вірш «Ми збережемо Віру», в якому заприсяглася завжди носити червоний мак у пам’ять за загиблими. Після 1918 року Моїна Майкл займалася фінансовою підтримкою недієздатних ветеранів війни. Для того, щоб зібрати необхідні кошти, вона запропонувала продавати штучні маки.

Символ «Червоний мак» вперше був використаний в Україні на заходах, присвячених річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Його українська стилізація розроблена харківським дизайнером Сергієм Мішакіним за сприяння Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі. Поруч з квіткою зазвичай розміщено дати початку і закінчення Другої світової війни (1939 та 1945) та гасло «Ніколи знову».

У березні 2015 року указом Президента України запроваджено День пам’яті та примирення, який відзначається 8 травня. В цей день, а також 9 травня, коли відзначається перемога над нацизмом у Другій світовій війні, квітка «червоного маку пам’яті» використовується з гаслом «Пам’ятаємо, Перемагаємо».

Дякуємо нашому спікеру Данилу Грегулю, провідному екскурсоводу Музею, за цікаву розповідь, а Вікторії Панасюк, керівниці соціального проекту "Особливі",  за ефективне партнерство.

Захід проходив у рамках проєкту відділення економіки "Економісти  без меж".

З нетерпінням чекаємо 26 грудня, щоб дослідити найвідоміших, найпрекрасніших, а часом, найсумніших, символів миру - Голуба та Журавлика.

Версія для друку Опубліковано: 16 Грудня 2020