Відбулося відкриття фінального етапу провідного інтелектуального змагання учнівської молоді

Відбулося відкриття фінального етапу провідного інтелектуального змагання учнівської молоді ІІІ етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у 2013 році розпочався 29 березня відразу у трьох відділеннях: математики, економіки, а також фізики й астрономії. Позмагатися за звання найкращих приїхали 59 юних економістів, 75 майбутніх фізиків і астрономів та 71 молодий математик. Чудового сонячного дня з початком конкурсного марафону учасників, почесних гостей, членів президії МАН України і науковців привітав директор Національного центру «Мала академія наук України» Оксен Лісовий.


«Після завершення конкурсу вас чекає або вступ до вишу, або навчання у десятому-одинадцятому класах, але на дещо іншому рівні, тому що ви берете участь у таких інтелектуальних змаганнях, а це змінює вас, дає досвід, якого не мають ваші однокласники і майбутні опоненти», – зазначив директор НЦ «МАНУ».



Він наголосив, що Мала академія уважно стежить за здобутками своїх вихованців і під час їхнього навчання у вишах, куди вступає абсолютна більшість МАНівців. Так, уже шість років ведеться спеціальна база даних із відомостями про успіхи колишніх учнів академії.



Оксен Лісовий також детально розповів про проекти Малої академії наук: літні школи, виїзні лекторії, виставки технічної творчості, міжнародну співпрацю, можливості для молодших школярів.



Розпочинаючи урочисту церемонію відкриття, президент Малої академії наук України, член-кореспондент Національної академії наук України, доктор фізико-математичних наук Станіслав Довгий звернувся до старшокласників із вітальним словом. Він нагадав присутнім про людину, на котру варто рівнятися: світового наукового лідера Володимира Вернадського, 150-ту річницю від дня народження якого нещодавно відзначали.



«Не випадково Володимира Івановича багато хто цілком заслужено вважає вченим-енциклопедистом масштабу епохи Відродження, таким собі Леонардо да Вінчі ХХ століття. Таке визнання має дві складові. По-перше, вчений повинен бути відповідного рівня, який дійсно відомий не в окремій галузі, країні, а в усьому світі. І друге – це масштаб особистості: людина повинна щось таке зробити для світу, щоб залишитися у пам’яті. І Володимир Вернадський був такою людиною», – розповів президент МАН.



Станіслав Довгий зупинився на важливих моментах життєвого шляху вченого, а також наголосив на його внескові у формування Національної академії наук України: «Найбільш важливим періодом є роки, коли Володимир Вернадський працював над створенням Академії наук України. Це були непрості часи у житті нашого народу, але в той же час була сформована українська інтелігенція, яка розуміла, що повинна бути українська наука». Щодо уроку з біографії вченого, який можуть винести студенти, президент МАН нагадав, що основою досягнень Володимира Вернадського була чудова освіта.



Герой України, директор Інституту магнетизму Національної академії наук України, академік Національної академії наук України, віце-президент Малої академії наук України, куратор відділення фізики і астрономії, доктор фізико-математичних наук Віктор Бар’яхтар відгукнувся на слова президента МАН про Володимира Вернадського, а також зауважив, що для науковця дуже важливою є повнота знань. Адже коли їх бракує або думку вчених ігнорують, можуть ставатися жахливі катастрофи, як у Чорнобилі чи в Японії.



Також учений зазначив, що учасники конкурсу-захисту – це надія України, її майбутнє. «Я прошу вас усе своє життя віддати служінню науці, служінню нашій країні, як це зробив Вернадський. Я мрію про той час, коли будуть казати, що зроблене в Україні – найкраще у світі».



Перед учасниками заходу виступив директор Головної астрономічної обсерваторії Національної академії наук України, академік Національної академії наук України, президент Української астрономічної асоціації, доктор фізико-математичних наук Ярослав Яцків. «Мала академія наук виконує дуже важливу соціальну функцію, бо доносить до широких мас населення здобутки української науки. Коли я переглянув ваші роботи, мене вразила їхня багатопрофільність, адже вплив науки змінюється з кожним роком, розширюється кількість галузей», – зауважив учений. Він також запросив усіх учасників секцій відвідати обсерваторію і наголосив, що один із випусків журналу НАН України «Світогляд» буде повністю присвячений роботам юних науковців – фіналістів конкурсу МАН.



«Юні науковці дуже потрібні державі, оскільки виведуть її з кризи», – зауважила представник Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Лідія Нестеренко, яка передала фіналістам конкурсу вітання від голови Комітету Лілії Гриневич. Свідченням великої поваги посадовців до МАН є не лише їхня присутність на різних заходах, а й розроблення закону про Малу академію наук України, проект якого наразі готується.



Перед учасниками виступили й інші високоповажні гості, а на завершення своюконцертну программу представили студенти Київської дитячої академії мистецтв, лауреати всеукраїнських та міжнародних музичних конкурсів. Молоді співаки і музиканти потішили присутніх своєю грою та співом і надихнули на плідні конкурсні дні.



За матеріалами: http://man.gov.ua/



Версія для друку Опубліковано: 02 Квітня 2013