«Органи чуттів» клітин

«Органи чуттів» клітин На черговому семінарі в рамках лекторію «Передові рубежі біології» 9 грудня з лекцією ««Органи відчуттів» на клітинному рівні» виступив в.о. зав. кафедри біофізики ННЦ Інституту біології КНУ імені Тараса Шевченка, доктор біологічних наук, професор Олександр Вікторович Жолос. Послухати професора до Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України прийшли учні-члени Київської МАН, гуртківці столичного Палацу дітей та юнацтва, учні гімназії «Академія», гімназії біотехнологій № 177, медичної гімназії № 33, гімназії № 315, спеціалізованої школи № 159, середніх загальноосвітніх шкіл №№ 9, 43, 275, косметологічного коледжу та ін.


Лекція була надзвичайно насичена науково-освітніми даними із включенням розробок самого лектора і очолюваного ним колективу кафедри біофізики. Вона викликала великий інтерес у присутніх, які уважно слухали досить складний матеріал понад півтори години. В ній лаконічно розглядалися такі фундаментальні вузлові теоретичні питання, як:виникнення життя, поява перших клітин, будова плазматичної мембрани, еволюція іонних каналів, патологія іонних каналів – причина захворювань людини (каналопатії), перші форми клітинної чутливості, біоінформатика й еволюція. Особливо великий інтерес викликало повідомлення про TRP-канали (Transient Receptor Potential channels, «канали транзієнтного рецепторного потенціалу»),   більшість з яких є медіаторами різних відчуттів – відчуття болю, спеки, тепла або холоду, різних видів смаку, тиску і зору. В організмі ссавців деякі TRP-канали, як вважається, слугують за мікроскопічні термометри і потрібні для розрізнення гарячого та холодного. Деякі TRP-канали активуються молекулами, знайденими у спеціях, а саме у часнику, перці чилі, васабі, інші активуються ментолом, камфорою, м'ятою й іншими охолоджуючими компонентами, треті активуються молекулами, знайденими в канабісі. Деякі діють як сенсори осмотичного тиску, об'єму, розтягнення і вібрації. Ці іонні канали мають відносно невибіркову проникність для катіонів, у тому числі, для іонів натрію, кальцію та магнію. Про історію відкриття загадкових каналів, їхню загальну будову, класифікацію, основні сучасні методи дослідження розповідалося дохідливо з демонстрацією чудових, барвистих слайдів, що допомогало розумінню теми і змісту доповіді.

Наприкінці лекції професор розповів про кафедру біофізики КНУ імені Тараса Шевченка та запросив учнів ознайомитися з її науково-навчальною програмою.Версія для друку Опубліковано: 16 Грудня 2015