Літня профільна школа відділення хімії та біології – 2019

Літня профільна школа відділення хімії та біології – 2019 Вже третій рік поспіль у відділенні хімії та біології Київської Малої академії наук учнівської молоді працює літня профільна школа за напрямом «Хімічні технології» на базі хіміко-технологічного факультету НТУУ «КПI імені Ігоря Сікорського». Школа є пілотним проектом та моделює наукове співтовариство, залучаючи обдарованих школярів до дослідницької роботи. Така організація навчального процесу дозволяє у більш короткий термін вирішити проблему профорієнтації школярів, а також професійного самовизначення майбутніх фахівців.


У програмі школи – розроблені викладачами кафедр хіміко-технологічного факультету НТУУ «КПI імені Ігоря Сікорського» цікаві практичні, лабораторні роботи, екскурсії, лекції, конкурси. Така співпраця дає змогу кожному учню спробувати себе у ролі юного хіміка, особисто під наглядом лаборанта на практиці виконати те чи інше завдання. Тому основним завданням школи є залучення талановитої молоді до хімічної науки, створення можливостей для написання наукових робіт під керівництвом кваліфікованих викладачів університету, консультації, менторство та досягнення спільного успіху.

 


Першого дня з відкриттям літньої школи всіх учасників привітав старший викладач, асистент кафедри органічної хімії та технології органічних речовин ХТФ НТУУ «КПІ імені Iгоря Сікорського», кандидат хімічних наук А.О. Кушко, а також заступник декана із профорієнтаційної роботи, старший викладач кафедри загальної та неорганічної хімії факультету О.П.Качоровська, яка коротко розповіла про наявні кафедри та напрямки і перспективи їхньої роботи. Методист відділення хімії та біології КМАНУМ Л.В.Козюк ознайомила учнів із програмою школи, нагадала їм основні правила поводження та інструктаж з техніки безпеки.

 


За програмою, учні вже відвідали кафедру кібернетики хіміко-технологічних процесів, дізналися багато цікавого та виконали лабораторну роботу на тему «Основні вимірювання в хімічній технології та комп’ютерна реєстрація результатів вимірювання» під керівництвом доцентів кафедри, кандидатів технічних наук Шахновського А.М. та Складанного Д.М.

 


Далі учні відвідали науково-технічну бібліотеку імені Г.І. Денисенка та завітали на пізнавальну лекцію про «Маятник Фуко» – маятник, що демонструє обертання Землі навколо своєї осі. Провідний бібліограф Мирошниченко М.О. з великим натхненням розповіла про історію виникнення маятника.

 


На кафедрі загальної та неорганічної хімії МАНівці під керівництвом Качоровської О.М. дізналися про властивості розчинів електролітів, дослідили водневий показник рН, а також взяли участь в учнівській олімпіаді «Цікава хімія», де позмагалися командами та перевірили себе на ерудованість.

 


На кафедрі фізичної хімії   Т. М.Пилипенко, доцент кафедри, кандидат технічних наук, привітала усіх присутніх та розповіла, що з 2013 року на кафедрі розпочато набір за новим фаховим спрямуванням «Хімічні технології косметичних засобів та харчових добавок». На початку було проведено теоретичні основи, а потім – експериментальне виконання лабораторних робіт «Аналіз якості косметичних засобів та продуктів харчування», «Виготовлення косметичного мила». За вказівками викладачів учні виготовляли власноруч косметичне мило різної форми та забарвлення: сердечко, яблучко, ананас та ін. Особливо потішило те, що не лише дівчата, а й хлопці з радістю та азартом долучилися до цього процесу. Як результат – усі задоволені, переповнені враженнями, з подарунками у вигляді шматочків ароматизованого мила в руках, залишали лабораторне приміщення.

 


Цікавою та продуктивною виявилась екскурсія до Деснянської водоочисної станції. На початку для усіх відвідувачів обов’язково був проведений інструктаж з техніки безпеки. Екскурсоводом виступив  головний інженер, який почав коротку лекцію з основних технологій роботи станції та її функціонування, водоочищення. Київ забезпечується питною водою із трьох джерел водопостачання — річок Дніпра, Десни та підземних водоносних горизонтів. Загальна схема централізованого водопостачання міста  складається з 74 водопровідних насосних станцій, 363 артезіанських свердловин та понад 4 100, 27 км водопровідних мереж. Деснянська водоочисна станція введена в експлуатацію 1961-го року. Проектна потужність її становить 1 млн 80 тис. м3 на добу, середньодобова подача води складає понад 600 тис. м3. На відміну від Дніпровського водопроводу, проектом Деснянської станції було передбачено розміщення всіх очисних споруд в одній будівлі – за так званим «блоковим» типом. Це значно знизило вартість будівництва та довжину всіх комунікацій, а також сприяло зручності експлуатації. Ще дуже багато корисної інформації дізналися учасники екскурсії, особливо про те, з чого складається процес приготування питної води. Їх зацікавив процес технології очищення води, постачання хлору на станцію та використання його саме у газоподібному стані для очищення води. Цікавим фактом було те, що у разі надзвичайної ситуації на станції сформована та діє спеціалізована аварійно-технічна група, чиє завдання – усунути наслідки аварії на території. Крім того, цілодобово чергує воєнізований аварійно-рятувальний (гірничорятувальний) загін, повністю забезпечений технікою, протигазами та спецодягом.

 


В середньому за добу місто Київ споживає близько 700 тис. м3 води, при загальній проектній потужності господарсько-питного водопроводу 2 млн 100 тис. м3/добу.

 


Наприкінці екскурсії, якби не втома та спека +27◦С, усім ще вистачило б цікавості та жаги і далі вивчати особливості налагодженої роботи станції. Отже, МАНівці залишилися задоволеними та, зрештою, зробили висновки, що проблеми очищення води нині є дуже важливими і стосуються кожного з нас. Потрібно починати діяти зараз, якщо ми хочемо зберегти нашу планету для майбутніх поколінь.

 


Висловлюємо щиру подяку головному інженеру Олександру Івановичу та всім працівникам станції за цікаву та пізнавальну екскурсію! Бажаємо вам успіхів у такій важливій та відповідальній справі! 

 


До нових зустрічей, юні дослідники!

 


 Версія для друку Опубліковано: 20 Червня 2019