ХХІІІ Міжнародна наукова конференція «Могилянські читання»

ХХІІІ Міжнародна наукова конференція «Могилянські читання»


6-7 грудня у Національному Києво-Печерському історико-культурного заповіднику відбувалася ХХІІІ Міжнародна наукова конференція «Могилянські читання: Дослідження сакральних пам’яток України», в роботі якої взяли участь керівники та члени секцій відділення історії КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді».

Відкрив конференцію в.о. генерального директора О. В. Рудник. Він привітав учасників і всіх присутніх, побажав успіхів, плідних дискусій та творчої наснаги.

Започаткований 1996 року форум став своєрідною «науковою візитівкою» Заповідника. За цей період у ньому взяли участь понад півтори тисячі науковців із різних регіонів України, ближнього і дальнього зарубіжжя.

Кожен проведений захід було присвячено вивченню певного кола питань, пов’язаних з історичними пам’ятками як України, так і Києво-Печерського заповідника, дослідженню їхнього минулого, збереженню та реставрації архітектури, предметів матеріальної культури тощо.

Після пленарного засідання робота конференції тривала у секціях:

Секція І. Історичні, джерелознавчі, археологічні дослідження та історія музейної справи.

Секція ІІ. Мистецтвознавчі аспекти вивчення та реставрація сакральних пам’яток.

Секція ІІІ. Проблеми охорони та збереження пам’яток.

Учасники конференції (реставратори, історики, мистецтвознавці, археологи, архітектори та ін.), які приїхали з різних міст України і Польщі, поділилися своїми новими науковими напрацюваннями.

Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник здійснює і низку практичних заходів щодо реставрації та збереження сакральних споруд. Зокрема, проводяться роботи у Троїцькій надбрамній церкві, розпочато реставрацію Онуфріївської вежі, вже відреставровано і відкрито для прийому відвідувачів Південну (Годинникову) вежу, заплановано консерваційні та реставраційні роботи на інших пам’ятках. Тож можемо впевнено говорити, що наукові дослідження співробітників Заповідника мають не тільки теоретичну вагомість, але й практичне застосування.

6 грудня у виставковій залі Успенського собору Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника було відкрито виставку «Києво-Печерська лавра в планах і кресленнях XVII - початку ХХ століть», приурочену до цьогорічної конференції. Це спільний захід Заповідника з  давнім і надійним партнером – Центральним державним історичним архівом України у місті Києві.

На урочистому відкритті виставки були присутні в.о. генерального директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Олександр Рудник та директор Центрального державного історичного архіву України у місті Києві Ольга Музичук.

Начальник науково-дослідного відділу історії та археології, кандидат історичних наук Костянтин Крайній ознайомив присутніх з експозицією, що демонструє розвиток архітектурного ансамблю Києво-Печерської лаври з середини XVII до початку ХХ ст. Крім креслень будов Києво-Печерської лаври і планів славетних лаврських печер на виставці, у межах достатньо широких хронологічних рамок, можна ознайомитися із загальним плануванням Печерська: простежити історичне оточення монастиря, побачити загальну картину розбудови Печерської фортеці, співіснування у XVIIІ – ХIХ ст. церковних інституцій, об’єктів громадського та військового значення. Крім того, представлено плани і креслення деяких географічно віддалених від Києва місцин, пов’язаних з історією Києво-Печерської лаври як її колишніх вотчин та приписних монастирів. Так, серед експонатів – унікальний план лаврських володінь на лівому березі Дніпра, що датується 1640-ми роками та креслення, створені відомими київськими архітекторами Андрієм Меленським та Євгеном Єрмаковим.

Фотокопії рідкісних картографічних джерел, значну частину яких ніколи не публікували, мають зацікавити як фахівців, так і широке коло пошановувачів української історії.

Переважно на цьогорічній конференції було розглянуто проблеми дослідження сакральних пам’яток України. В її роботі взяли участь близько ста науковців із Києва, Чернігова, Львова, Харкова, Луцька, Святогірська, Бережан, інших міст України та наші гості з Польщі та Румунії.

За результатами роботи ХХІІІ Міжнародної наукової конференції «Могилянські читання 2018» Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник вже видав збірник наукових праць, який отримали всі учасники форуму.

 


 

Версія для друку Опубліковано: 11 Грудня 2018