«Студія запитань та відповідей». Олексій Шпанель-Юхта
![«Студія запитань та відповідей». Олексій Шпанель-Юхта](/f/cover/0/Publications-38730-89d48e9a78be432b73bc381bed550687-i.jpg)
Мабуть, більшість із нас сприймає членів журі Конкурсу як, певною мірою, гуру відповідних наукових напрямів. Ну, правда, який діапазон наукових тем у наших конкурсантів, а члени журі орієнтуються у кожній – ба більше, ще й порадять, як вдосконалити кожну роботу! Але ж гуру не народжуються – ними стають! І не останню роль у цьому процесі відіграє... як думаєте, що? – Так, МАНівська система координат.
Саме про це нам розповів перший гість нашої Студії – член журі секції «Системи та технології штучного інтелекту» відділення інформаційних технологій Олексій Шпанель-Юхта, молодший науковий співробітник відділу грошово-кредитних відносин ДУ "Інститут економіки та прогнозування НАН України", кандидат економічних наук. В минулому пан Олексій ‒ МАНівець, який достатньо високо підіймався в МАНівській ієрархії!
Отже, про МАН і не тільки в інтерв'ю випускника Малої академії наук України, а нині ‒ молодого українського вченого Олексія Шпанель-Юхти.
- Скільки років Ви займалися в МАН?
Я випускник Черкаської Малої академії наук та Черкаська гімназія № 31. У 2008 році вперше написав роботу в МАНівському конкурсі в секції "Мікро- і макроекономіка" і одразу став абсолютним переможцем Всеукраїнського етапу, а у 2009 році посів друге місце на цьому ж етапі.
- Що Ви вважаєте вашим найбільшим надбанням, здобутком того періоду Вашого життя?
Є дві речі: нові знайомства й алгоритм розв'язання питань. Нові знайомства: саме конкурс подарував мені зустрічі з людьми, які є моїм колом спілкування і по сьогоднішній день. Це насправді дорогого вартує. І алгоритм розв'язання питань: саме під час написання конкурсних робіт я опанував певний порядок дій, який і по сьогодні використовую у роботі та навіть у певних життєвих ситуаціях: зібрати все, що відомо з цього питання, систематизувати зібране, виокремити, чого ще не вистачає, створити свій внесок у з'ясуванні тих питань, відповідей на які на поточному етапі немає. І цей алгоритм працює. Системність мислення і вміння аналітично "розкладати все по полицях" - це те, що залишається з людиною назавжди, навіть якщо вона не стане вченим. І це допомагає приймати правильні рішення по життю.
- Чи допомогли Вашій науковій кар'єрі конкурси МАН?
Після школи я вступив на навчання до Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. З другого курсу почав писати наукові статті. Звичайно, без МАНівського досвіду це було б робити набагато складніше.
А ще МАНівський досвід готує до мультидисциплінарності в науці. Ви можете поспостерігати, як протягом часу змінюються назви секцій у МАН. Те саме відбувається і в реальній науці: одні галузі все тісніше переплітаються з іншими. Візьміть питання, пов'язані з блокчейном: на сьогодні інколи складно віднести ці дослідження до безумовно економічного напряму або до безумовно інформаційних технологій. І МАН пропонує достатньо велику кількість секцій, в яких і відбувається це переплетіння наукових напрямів.
- Як Ви вважаєте, яке значення має МАНівський рух для України?
Тут є 3 аспекти.
Перше: МАН створює спільноту людей, які "суголосні" один одному за інтелектуальним розвитком, інтересами та ін. І це дуже важливо: адже це розуміння своєї дотичності до такої спільноти надихає на подальший шлях саме у цій галузі.
Друге: ЗНО, НМТ і шкільна програма розраховані на середньостатистичного учня. А МАНівці за цією шкалою — це найвищий рівень. І от саме МАНівські конкурси разом з олімпіадами дозволяють побачити ось цю "дельту" між цими двома рівнями. Це важливо для діагностування рівня самої освіти й пошуку правильних шляхів її подальшого розвитку.
І третє: у своєму житті я бачив різних людей, хто був успішним на МАНівських конкурсах: хтось примножив цей успіх, хтось — ні, а є ще категорія людей, які виїхали з України. Так от ті, що виїхали, це своєрідна критична фокус-група у вивченні питання, які умови потрібно створити в Україні, щоб її не полишали такі люди. І якщо знайдуться відповіді на ці питання щодо цієї фокус-групи, вони працюватимуть і на решту людей, які могли б бути корисними нашій державі та працювати на її розвиток.
Дякуємо шановному пану Олексію за такі оригінальні та яскраві думки! І вкотре радіємо за наших конкурсантів: які ж все-таки унікальні можливості щодо спілкування з людьми, що мотивують і надихають, дарує Конкурс-захист!
Слідкуйте за нашою сторінкою, на вас і надалі чекають цікаві співрозмовники!