Студія запитань та відповідей. Артем Пахольчук

Студія запитань та відповідей. Артем Пахольчук Погодьтеся, вас теж хвилює проблема глобального потепління на Землі? Ця проблема не може не хвилювати, адже від її вирішення залежить майбутнє людства. Всі розуміють, що рішення у цьому питанні можуть знайти тільки вчені. І сьогодні ми представляємо вам юного київського дослідника, який, можливо, буде одним із тих, хто в майбутньому доведе: людський розум здатен подолати будь-які виклики.

Знайомтесь: Артем Пахольчук, учень 9 класу ліцею N20, конкурсант у відділенні екології та аграрних наук Київської МАН. Артем досліджував коралові рифи ‒ навіть більше, він виростив корали у домашніх умовах! Його відповіді на наші запитання були настільки цікавими і ґрунтовними, що ми просто не можемо не навести їх цілком! Насолоджуйтесь інтелектом українських підлітків!

Як виник інтерес до цієї тематики?

«Я зацікавився кораловими рифами 2 роки тому під час відвідування київського океанаріума, де я вперше побачив корали наочно. Мене одразу вразили їх кольори та різноманітність видів. Після цього я зацікавився морською біологією та рифами. Також, після того, як я дізнався, що рифи по всьому світу помирають від втручання людини, я створив свою власну рифову екосистему з коралами для подальших експериментів на ній та кращого розуміння біології коралів. Потім я дізнався про їх неймовірну важливість в екосистемі світового океану та вплив на вміст вуглекислого газу в атмосфері. Зараз я займаюся розробкою методу з відновлення природних рифів».

 З чого ти відтворив у домашніх умовах цю екосистему?

«Я використовував звичайне акваріумне обладнання, яке модифікував власноруч під потреби рифової екосистеми. Я використовував світильник зі специфічним спектром, в нього я впаяв діоди з довжиною хвилі від 390 до 450 нанометрів для оптимального росту коралів. Також використовував помпи течії, навісний фільтр зі шматками пористої кераміки для біологічної фільтрації. Для підтримання оптимальних параметрів води я використовував хлорид кальцію, карбонат натрію, хлорид магнію. Розчинами цих сполук я підтримую необхідний вміст основних сполук для утворення скелета коралів у воді. Моніторинг параметрів проводжу за допомогою спеціальних тестів на вміст цих сполук».

3. Де в Україні можуть використовуватись корали?

«Практичного використання для коралів в Україні немає, адже в Чорному та Азовському морях вони не виживають, але коралові рифи впливають на глобальне потепління та стан Світового океану, а отже і на Україну. При зникненні коралових рифів відбудеться значне підвищення вмісту вуглекислого газу в атмосфері, адже вони споживають велику його частину, та стан Світового океану значно погіршиться».

Чи є плани на майбутнє щодо вивчення коралів?

«На цей момент я займаюся розробкою методу відновлення природних рифів. Він полягає в тому, щоб вивести стійкі до температури види коралів та заселити ними риф. В рифах по всьому світу, через підвищення температури, кожного року помирає велика кількість коралів, але деякі виживають, хоч і зі значними пошкодженнями. Моя ідея полягає в тому, щоб взяти фрагменти цих стійкіших коралів та транспортувати їх в Україну, тут створити велику рифову екосистему - аквакультуру, та заселити її цими коралами. Згодом поступово підвищувати температуру води в системі та адаптувати корали, в процесі селекційної культивації вивести найстійкіші види, якими потім заселити океан, де вони не будуть страждати від підвищення температури та відновлять риф. В найближчому майбутньому я планую створити таку аквакультуру та відновлювати рифи, але така система потребує постійного фінансування».

Історія Артема Пахольчука ще раз доводить: наука – це не лише про дослідження, а й про майбутнє нашої планети! Його проєкт з відновлення коралових рифів може стати кроком до порятунку морських екосистем, а його завзятість – надихнути нове покоління екологів і біологів.

Хто знає, можливо, колись ми побачимо, як Артем впроваджує свої методи у світовій практиці та змінює екологічний баланс на краще! Бажаємо йому успіхів!

Версія для друку Опубліковано: 03 Березня 2025