Сад Перемоги Київської МАН. Іриси

Сад Перемоги Київської МАН. Іриси Сьогодні керівниця відділення історії Софія Максимівна Сивенко додає у Сад Перемоги алею прекрасних ірисів. Згідно з легендою тоді, коли Прометей викрав на Олімпі небесний вогонь і подарував його людям, велика радість всього живого на землі запалила веселку. День закінчився, сонце зайшло за обрій, а веселка не гасла до самого ранку, даруючи людям надію. І коли вранці знову повернулося на своє місце сонце, там, де горіла і переливалася фарбами чарівна веселка, розцвіли іриси.

Свою назву квіти отримали на честь давньогрецької богині Іріди, яка сходила по веселці на землю та проголошувала людям волю олімпійських богів.

Іриси відомі людині з найдавніших часів. На острові Кріт на фресці Кносського палацу є зображення жреця в оточені квітучих ірисів. Їх зображення вибиті й на стінах римських галерей. У середні віки вони прикрашали сади замків та монастирів. А Флоренція тому й названа римлянами Флоренцією, що навколо цього етруського поселення росли іриси, один з яких прикрашає герб Флоренції. І відома геральдична лілія «флер-де-ліс»  є не лілією, а стилізованим зображенням ірису.

Особливе значення надають ірисам в Японії. Там відмічають Свято хлопчиків, інша назва якого - Свято ірисів, які символізують мужність і військову доблесть. В цей день  всі здійснюють ритуальне милування квітами в ірисових садах, де вони ростуть зануреними у воду, й готують з ірису магічний талісман, який має вселити в душу юнаків мужність та відвагу. Навіть ієрогліфи, що відповідають словосполученню «військовий дух» та слову «ірис», мають однакове написання.

Мовою квітів ірис означає чистоту, бездоганність і велич, є символом честі та відваги. Разом з тим ця квітка також є символом віри та надії, миру і домашнього затишку. Жовтий ірис означає любов і повагу, блакитний – вірність.

 Поєднуючи ці символічні значення Ірис, як і героїчні українські воїни, каже нам: «Вірте, я захищу вас і повернусь з перемогою!» 

Слава ЗСУ!

Версія для друку Опубліковано: 15 Червня 2022