Вклонімося пам'яті генія

Вклонімося пам'яті генія У рамках спільного Всеукраїнського культурно-освітнього проекту «Михайло Грушевський: минуле й сьогочасне» Київська Мала академія наук учнівської молоді та Історико-меморіальний музей Михайла Грушевського у мальовничому с. Лісники, неподалік від Києва, де колись жили дід і батько Михайла Грушевського, 12 травня 2016 року провели учнівську науково-практичну конференцію «Все тут повно для мене не тільки історичних, але й родинних споминів». Господарями конференції були учні та вчителі Лісниківської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Михайла Грушевського, а гостями та безпосередніми учасниками − вихованці Київської МАН: учні київських шкіл − гімназії НПУ імені М.П. Драгоманова, гімназії №178, СШ №252 імені Василя Симоненка, СШ №14 імені С.В. Грушевського.
Про історію села Лісники, яка тісно переплелася із життям родини Грушевських, школу, де у свій час навчався батько Голови Центральної Ради УНР, розповів директор Лісниківської ЗОШ І-ІІІ ступенів імені Михайла Грушевського Володимир Петрович Осадчий.У коротких промовах почесних гостей та організаторів конференції − головного спеціаліста відділу науки, міжнародних та регіональних зв’язків Департаменту освіти і науки, молоді та спорту м. Києва І.Л. Піщанської, методиста відділу освіти Києво-Святошинської районної державної адміністрації В.Г. Дікової, нащадка роду Грушевських М.Г. Донцової, директора Київської МАН В.О. Васинюка підкреслювалася важливість та актуальність проведення учнівської конференції, у якій поєднуються навчальні, наукові та виховні аспекти, відтворюється історична пам'ять, без якої неможливий повноцінний розвиток особистості, звучали привітання та побажання успішних та змістовних виступів учасникам.

 

У своїх доповідях учні простежили насичене подіями життя членів родини Грушевських, зокрема Федора Васильовича Грушевського, діда М. Грушевського, розкрили помітний внесок у розвиток освітянської справи ІІ-ої половини ХІХ ст. Сергія Федоровича Грушевського, батька, який був головним наставником Михайла і дав поштовх його подальшому становленню як вченого і громадянина, дослідили генеалогічні зв’язки роду Сергія Федоровича Грушевського і Глафіри Захаріївни Опокової, нащадки яких живуть і сьогодні серед нас.

Також була проведена віртуальна екскурсія музеєм СШ №14 імені С.В. Грушевського м. Києва, а учні Лісниківської школи провели цікаві оглядові екскурсії шкільними музеями, яких у школі аж п’ять, і екскурсоводами у них самі школярі: музей Михайла Грушевського, музей «Галерея пам’яті», музеї освіти етнографічний, краєзнавчий.

На території шкільного подвір’я учасники конференції поклали квіти до пам’ятника М. Грушевському, а в парку біля школи – до надгробку діда М. Грушевського – Федора Васильовича.Провідний науковий співробітник Історико-меморіального музею Михайла Грушевського М.О. Кучеренко та місцевий краєзнавець А.Г. Вересенко розповіли учням про маловідомі сторінки з життя родини Грушевських, історію створення і пошуків втраченого та знайденого надгробку на могилі Федора Васильовича.

Після завершення конференції учні ще довго милувалися краєвидами села та його околиць, а керівник секції астрономії та астрофізики Київської МАН О.Р. Баранський провів чудову екскурсію спостережною станцією астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

«Без коріння немає дерева, без дерева немає плодів» − ці слова зі щоденника збирача українських старожитностей Івана Гончара, якнайкраще визначили зміст проведеної науково-практичної конференції «Все тут повно для мене не тільки історичних, але й родинних споминів».

 Версія для друку Опубліковано: 13 Травня 2016