КМАН Київська Мала академія наук

Як складаються прогнози погоди?

Як складаються прогнози погоди? Щодня ми прислухаємося до прогнозів погоди. Коли плануємо поїздки, дивимося довгострокові прогнози. А як вони складаються? Один із днів літньої практики вже кілька років поспіль учні-члени відділення наук про Землю КМАН присвячують цьому питанню, прямуючи проспектом Науки до Багринової гори, на верхівці якої розташована Об’єднана гідрометеорологічна станція (ОГМС), де і складають «меню» погоди.


Начальник станції Надія Василівна Гапиченко розповіла юним дослідникам про історію метеорологічних спостережень у Києві та про сучасні спостереження, які проводяться співробітниками станції.

На станції ведуться два напрями спостережень – аерологічні та метеорологічні.Аерологічні спостереження або температурно-вітрове зондування атмосфери – це вимірювання метеорологічних елементів: температури, вологості повітря, тиску, напрямку і швидкості вітру на різних висотах у вільній атмосфері. Зондування проводиться радіозондами.  Але  випуск зонду ми не побачили − за браком коштів зондування атмосфери проводиться лише вночі.

ОГМС Києва входить до переліку реперних кліматичних станцій. Спостереження проводяться вісім разів на добу. На станції проводяться як основні метеоспостереження (вимірювання  температури повітря та  ґрунту, вологості  повітря, напрямку та швидкості вітру), так і додаткові – радіометричні (за гамма-фоном, радіоактивністю опадів по планшету, за радіоактивним забрудненням повітря по фільтро-вентиляційній установці), за хімізмом опадів.

Нам розповіли, що у  Галузевому державному архіві гідрометслужби зберігаються дані аерологічних спостережень з 1945 року та дані метеорологічних спостережень з 1866 року.

Відтепер ми знаємо, що за всіма прогнозами, які ми чуємо по радіо або з телевізорів, стоїть кропітка робота багатьох людей, які працюють кожного дня, незважаючи на примхи її величності ПОГОДИ.

Р.S. З часу пожежі  під Васильковом  фільтро-вентиляційна установка працює у постійному режимі. Дані про забруднення атмосферного повітря можна знайти на сайті гідрометслужби.Слободянюк Т.В., член КМАН,випускниця СЗШ № 141