КМАН Київська Мала академія наук

Вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру

Вшанування пам’яті жертв Бабиного Яру «Вони намагалися поховати нас, але не знали, що ми насіння»


 У 2016 році виповнюється 75 років трагедії Бабиного Яру. Це місце стало символом  Голокосту: у вересні 1941 року нацисти розпочали тут масові розстріли, що забрали понад 100 тисяч життів.Саме тому 4 жовтня відбувся особливий просвітницький захід – учні відділення філософії та суспільствознавства, а також відділення економіки Київської Малої академії наук учнівської молоді, відвідали виставку «Бабин Яр: історія та долі» в Галереї сучасного мистецтва М17. Їх супроводжували завідувач відділення філософії та суспільствознавства Тетяна Юріївна Кот та завідувач кабінету відділення економіки Олена Володимирівна Кагляк.

Унікальність виставки полягала у тому, що вона не має аналогів з теми трагедії Бабиного Яру, оскільки об’єднує інформаційну та інсталяційну (емоційну) частини, унікальні фотографії, листи, особисті речі із приватних колекцій та державних архівів, спогади тих, хто пережив цю трагедію. Крім того, як екскурсоводи та гіди виступили київські учні і студенти, ровесники наших юних науковців.Художники та дизайнери  Павло Фішель та Олена Заславська, звукорежисери Сергій Онісенко та Антоніна Віннік занурили молодих дослідників у трагічну атмосферу осінніх днів 1941 року, коли нацисти почали знищення київського єврейства.  Подорожуючи інсталяційними просторами першого поверху Галереї сучасного мистецтва М17, старшокласники спостерігали, як у мирне існування довоєнного Києва увірвалася війна, і  життя  розірвалося на три трагічні дороги – фронт, евакуація та  окупація. Разом з киянами 1941 року вони  читали оголошення, розклеєні 28 вересня по рідному місту та зрозуміли, що на збори єврейським сім'ям залишалася одна ніч. Учні переживали разом з тими, хто 75 років тому намагався зібрати найнеобхідніше для довгої дороги – невідомо куди і невідомо на скільки. Ровесниця юних дослідників, екскуровод Софія, яка сама навчається в дев’ятому класі, розповіла їм про скорботний шлях 33771 євреїв, розстріляних 29-30 вересня 1941 року та тих 5000, кого розстріляли у наступні два дні – від бруківки міста на землю та під землю  Бабиного Яру. А також тих, кого розстрілювали там наступні два роки – євреїв, ромів, хворих і лікарів Кирилівської психіатричної лікарні, військовополонених, вязнів Сирецького концтабору, членів Організації українських націоналістів, підпільників та партизанів, порушників комендантської години тощо. Злочин проти людства здійснила зондеркоманда 4А Айзнатцгрупи  С під керівництвом штандартенфюрера СС Пауля Блобеля за участі 45-го і 303-го батальонів німецької поліції. Особлива увага була приділена «праведникам народів світу» − людям, які рятували євреїв від смерті, поставивши під загрозу своє життя та життя своїх близьких.Наостанок, юні пошуковці мали можливість зазирнути в очі загиблих, серед яких було багато дітей та підлітків, на їхніх фотографіях з мирного життя через дірочки у землі та покласти каштани на символічну мацеву для увічнення пам’яті конкретного загиблого єврея з нескінченного переліку імен із зазначенням віку. Цe був діалог вбитих у XX сторіччі з живими XXІ сторіччя.

Юлія Смілянська, директор Інституту Юдаїки і керівник виставки, наголосила на важливості збереження пам’яті про загиблих та трагічні сторінки минулого, закликала МАНівців бути толерантними, аналізувати та досліджувати історію, знати та розуміти її страшні уроки, не допустити повторення злочинів проти людяності у майбутньому, берегти мир та близьких людей. Вона підкреслила, що надзвичайно важливо знайти останніх очевидців трагедії Бабиного Яру та поговорити з ними, бо пізніше такої можливості просто не буде. Юлія Смілянська надихнула молоду наукову еліту столиці виконувати пошукові роботи про Голокост і пообіцяла інформаційну підтримку Інституту  Юдаїки у цій справі.

Виставку «Бабин Яр: історія та долі» в Галереї сучасного мистецтва М17 підготовлено Інститутом Юдаїки за підтримки Меморіального благодійного фонду «Бабин Яр» та Асоціації єврейських організацій та громад (Вааду) України. Допомогу в створенні виставки надали Благодійний фонд «Дар», корпорація SigmaBleyzer і Академія мистецтва краси.