КМАН Київська Мала академія наук

Увага! Увага!

Увага! Увага! Закінчується голосування фестивалю стартапів «Class-іdея 2020». Обирайте перспективні роботи! Манишева Надія, проєкт № 60. «Органічні біодеградуючі вироби на варті раціонального природокористування». Посилання на голосування: https://stemup.cc/
Актуальність роботи обумовлена тим, що опале листя  дерев також потребує дослідження та пошуку раціональних шляхів утилізації. Опале листя це безмежний ресурс для наукової і господарської  діяльності. Тому ми пропонуємо нашу роботу, спрямовану на практичну діяльність людини по переробці опалого листя, виготовлення  листяних горщиків для розсади  замість торф’яних.

Метою є більше поєднати людину і природу, розширити шляхи використання опалого листя.

Об’єкт дослідження: Гідропарк міста Києва (Долобецький острів 133.93 га)

Наша робота - це маленький вклад у вирішення проблеми переробки органічного сміття, якою ми хочемо довести, що у природі немає нічого зайвого.

Предмет дослідження: опале листя з дерев у зоні без антропогенного навантаження.

Завдання:

  1. Дослідити як у світі і нашій країні використовують листя;

  2. Власноруч виготовити горщики для розсади;

  3. Порівняти рослини, що проростають у горщиках з листя і торфу;

  4. Показати доцільність заміни торф’яних горщиків на листяні;

  5. Спробувати об’єднати людей цікавими креативними ідеями.


Висновки. Оброблене парою листя здатне тримати форму не гірше, ніж торф з папером. Опале листя доцільно переробляти не тільки як компост, а й для вироблення горщиків для розсади і креативного бізнесу, якщо листя не має шкідливого антропогенного навантаження. Пропонуємо направити запаси нашого торфу на потреби хімічної промисловості.

Метод постачання сировини і її підготовки потребує дуже мало затрат. Листя не треба навіть сортувати. Листя миють гарячою водою чи обдають парою. Це дозволяє видалити спори грибів та бактерії гниття. Термообробка паром дозволяє пом’якшити пектинові волокна і надати їм форму. Потім листя подрібнюють і пресують. Ми власноруч формували свої горщики на пластикових. Висихання на повітрі  потребує 28 годин. За масою горщики з фіто-маси навіть легші за ті, що виробляють з паперової  торф'яної суміші. За якісним складом фіто маса іноді переважає торф’яну.

Недоліки торф’яних горщиків: пористі стінки горщика вбирають вологу з ґрунту, постійно залишаючись мокрими. Як наслідок - пересихання ґрунту, засихання рослини. Складно проконтролювати кількість води, тому часто з’являється цвіль, часто стінки торф’яного горщика вкриваються пліснявою. Як бачимо, листяні горщики з легкістю замінили паперово-торф’яні і в них, навіть, краще сформувалися листя.

З економічної точки зору ми рекомендуємо використовувати для розсади листяні горщики. Це ще один крок до переробки сміття. Студенти інженерного напрямку можуть розробити форми-сушки для листяних горщиків.

Спостерігаючи за відпочиваючими киянами і гостями столиці, приходить думка, що навіть екологічне виховання не допомагає уберегти ландшафти від сміття, більшість якого екологічне. За місяць спостережень у зоні Гідропарку було нараховане 45 місць організованого відпочинку на свіжому повітрі, де відпочиваючим пропонують: газовані напої, соки, різні види кави, чай і гарячий шоколад у паперових  і пластикових стаканчиках, які, з часом, як і опале листя покривають зелені куточки відпочинку.

Цікавою пропозицією є застосування наших стаканчиків з листя у креативному бізнесі. Багато киян люблять прогулюватися восени і взимку доріжками Гідропарку, можна цей активний відпочинок на свіжому повітрі зробити з присмаком шоколаду. Якщо попрацювати з опалим листям у вересні і жовтні, запастися стаканчиками, обробити їх айсингом (1 білок, 1 чайна ложка лимонного соку збиті зі 300 гр цукрової пудри). У таких швидко біодеградуючих склянках взимку можна пропонувати відпочиваючим у наших парках гарячий шоколад. Айсинг створює щільний прошарок між листям і шоколадом, і руйнується такий стаканчик за добу. Для відкриття бізнесу потрібно ретельно звернути увагу на відбір листя, звернутися за  гігієнічним сертифікатом до Інституту Екогігієни і токсикології імені Л.І. Медведя за адресою: Героїв Оборони,6.

Наша робота сприяє залученню молоді до вирішення проблеми забруднення прілим листям; привернула увагу школярів та дорослих до екологічного використання листя. Робота - крок  до екологічної культури  і поліпшення  природного середовища. Тематика мотивує всіх нас до  екологічно і економічно доцільної поведінки.