КМАН Київська Мала академія наук

Тонкий шар оксиду алюмінію подвоює швидкість передачі тепла від поверхні

Тонкий шар оксиду алюмінію подвоює швидкість передачі тепла від поверхні Покривши неймовірно тонким шаром оксиду алюмінію металеву поверхню, дослідники з Технологічного інституту штату Джорджія (США) подвоїли швидкість передачі тепла від нагрітої твердої поверхні (наприклад, каструлі на плиті) до рідини (у цій каструлі).


Нагрівання води до кипіння в ємності – що може бути банальнішим? Але, як не дивно, це дуже ефективний метод теплопередачі. У цьому випадку трансфер можна описати як «безперервний потік тепла». Однак існує критична точка, після якої тверда поверхня стає занадто гарячою, і ефективність кип'ятіння втрачається.



Як говорять самі інженери, можливість відстрочити момент досягнення критичної температури могла б зіграти важливу роль у розвитку нових підходів до керування температурними параметрами електронних компонентів, а також дозволила б збільшити ефективність безлічі існуючих енергосистем, що потребують цього вже сьогодні.





Неефективний процес теплового трансферу: забагато надто великих пухирців у киплячій воді.



Отже, під час кипіння пухирці відводять велику кількість тепла від твердих поверхонь. Але пухирці також непогано справляються з роллю ізоляторів, що не дозволяють рідині здійснювати повторне зволоження поверхні, тим самим перериваючи тепловий трансфер. Покриття з оксиду алюмінію товщиною всього у кілька сотень атомів (1/1000 товщини людської волосини) має високу спорідненість до води і, як результат, полегшує повторне змочування твердої поверхні.



Для одержання покриття з оксиду алюмінію використовувався метод атомно-шарової епітаксії, що дозволив вченим дуже точно контролювати товщину шару. Завдяки винятковій тонкості додатковий оксидний шар не збільшує термічний опір, проте дійсно інтенсифікує ефективність процесу переносу тепла у цілому.



Результати дослідження опубліковані у журналі Applied Physics Letters.



Що ж, почекаємо, коли подібні технології знайдуть реальне застосування (водяне охолодження, нагрівання води на теплових і атомних електростанціях та ін.).



 



За матеріалами: http://infonova.org.ua/science/