КМАН Київська Мала академія наук

Таємниця зародження життя

Таємниця зародження життя 23 листопада у приміщенні музею кафедри гістології та ембріології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця відбувся лекторій на тему «Таємниця зародження життя», який провела керівник секції загальної біології та біології людини відділення хімії та біології Київської МАН, вчитель вищої категорії, кандидат біологічних наук Тетяна Володимирівна Козицька. Ключовими питаннями лекції стали: чому чоловіки – слабка стать і їх потрібно берегти; чому чоловіки – «мільйонери», а яйцеклітина завжди одна на місяць; чому яйцеклітина «поважна та розкішна», а сперматозоїди маленькі та прудкі; які соціальні процеси реалізуються вже на рівні процесу запліднення. Тетяна Володимирівна досить професійно доводила переваги та недоліки Х та Y хромосом, розповідала, яка кількість генів у них працює, чому важливим є ген SPY, що визначає стать, як наявність чи відсутність тих чи інших генів може впливати на морфологічні ознаки організму, чому передембріональний період онтогенезу вважають етапом індивідуального розвитку організму, чому природа дала лише одну велику яйцеклітину під час мейозу і чому вона є найбільш коронованою клітиною в організмі жінки, яким чином жіночий організм щомісячно готується до процесу пологів і як прогнозовано зачати дитину бажаної статі.




Цікава лекція все більше переходила у бесіду – вихованці секцій загальної біології та біології людини, хімії та інших секцій активно брали участь у дискусії, пропонували свої варіанти вирішення питань, занотовували найцікавіше, фотографували презентацію та знімали відео. Виявляється, що підлітки не дуже добре орієнтуються в інформації, що стосується статевого виховання: не всі з них розрізняють такі процеси як овуляція та менструація, не знають, що таке еякулят, тому подібні лекції-семінари необхідно якнайчастіше проводити не лише для загального розвитку сучасної молоді, але й для правильної підготовки її до дорослого життя. Адже проблема ранньої вагітності й досі посідає одне з важливих місць у соціальному рейтингу.



У ході лекції врешті-решт вияснилось питання, що хвилювало усіх на початку, адже природа так створила людину, щоб реалізовувати  природній добір на клітинному рівні. Кожен з нас є вже домінантом, кращим з кращих, тому що переміг ряд випробувань на шляху до народження. Присутні були дуже здивовані, дізнавшись, що сперматозоїд  має подолати величезний тернистий шлях, аби запліднити яйцеклітину: це жорстока конкуренція, це справжні «спермові війни», тому що є різновиди сперматозоїдів – бомбардири та камікадзе. Найбільше вразив аудиторію факт появи сіамських близнюків й інформація про те, що вони на двох мали 22 дитини, також здивували різні варіанти зрощень сіамських близнюків, варіанти двійникових вад тощо, унікальні випадки народження двійнят різних за кольором шкіри. Після лекції з метою закріплення інформації Тетяна Володимирівна всім запропонувала переглянути мультфільм про  таємницю зародження життя, коментуючи процеси, що зображувались на відео, та підкреслюючи найважливіше.



Наприкінці заходу не знайшлося жодного байдужого до проблем зачаття, а саме «нелегкої  долі сперматозоїда».



Відділення хімії та біології надалі буде організовувати подібні лекторії, семінари та інші заходи і запрошує  брати у них участь всіх охочих.



Бажаємо вам щастя в особистому житті!