КМАН Київська Мала академія наук

Сучасні перспективні технології редагування геному організмів

Сучасні перспективні технології редагування геному організмів Члени Київської МАН, які старанно опановують певні дисципліни в різних секціях і гуртках, як правило отримують ґрунтовну підготовку для подальшого професійного навчання у ВНЗ та  творчої діяльності в наукових підрозділах і лабораторіях академічних інститутів та університетів. З роками вони не втрачають зв’язки зі своїми вихователями і навіть співпрацюють з ними.

З одного боку, схвальна характеристика кандидата на зарахування до закордонних університетів від куратора наукової юнацької роботи надає їм суттєвої підтримки, оскільки свідчить про їх реальнее покликання та захоплення дослідницькою діяльністю ще в шкільні роки. З іншого боку, праця в передових вітчизняних і закордонних наукових коллективах збагачує їх новими найсучаснівшими знаннями, з якими вони залюбки діляться зі своїми молодшими коллегами. Можна навести низку прикладів, коли колишні члени МАН, а нині аспіранти, випускники  університетів і науковці інститутів виступають на семінарах, лекторіях, на заняттях перед учнівською аудиторією.
Так свого часу чудові науково-пізнавальні лекції  прочитали:

- Курінна Світлана (Англія),
- Даховнік Олександр (Німеччина),
- Кукоба Вадим (Франція),
- Донченко Вікторія (Італія),
- Сорокін Олександр (Україна – Німеччина).

Одне з останніх семінарських занять лекторію «Передові рубежі біології» при Інституті біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України провів іменитий випускник гуртка біохімії КПДЮ та Київської МАН, а нині бакалавр Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Ростислав Блюм. Серія науково-дослідницьких експериментальних робіт юного науковця, виконаних в 2013-2015 рр. в Інституті харчової біотехнології та геноміки НАН України, були представлені на престижних наукових конференціях та конкурсах, у тому числі і міжнародних (Intel ISEF 2015) та отримали схвальні відгуки й були відзначені нагородами. За ці високі досягнення Ростислав був відзначений Грамотою Президії Національної академії наук України, Премією Київського міського голови та ін. Має низку наукових публікацій.

03 червня 2020 р. Ростислав Ярославович прочитав онлайн-лекцію на актуальну тему "Редагування геному за допомогою методу CRISPR/Cas9" у форматі ZOOM-конференції, яку уважно слухали десятки майбутніх науковців. Адже CRISPR (згідно Вікіпедії) - одна з найбільш перспективних технологій останніх років, потужний інструмент редагування геномів. Він заснований на елементі захисної системи бактерій, який біологи пристосували для внесення змін в ДНК рослин, тварин і навіть людей. Справа в тому, що бактерії постійно повинні відбивати атаки вірусів - своїх природних ворогів. Для цього вони виробляють спеціальні ферменти. Кожен раз, коли бактерії вдається вбити вірус, вона розрізає залишки його генетичного матеріалу і зберігає їх усередині послідовностей CRISPR. Потім ця інформація використовується в разі нової вірусної атаки. При нападі бактерія виробляє білки Cas9, які несуть фрагмент генетичного матеріалу вірусу. Якщо ця ділянка і ДНК атакуючого вірусу збігаються, Cas9 розрізає генетичний матеріал останнього і нейтралізує загрозу.

Від слухачів лекторію, його організаторів і офіційних представників Київської МАН висловлюємо щиру подяку Блюму Ростиславу Ярославовичу і бажаємо йому подальших творчих успіхів у здійсненні всіх задумів, натхнення й творчих злетів.

Володимир Назаренко