КМАН Київська Мала академія наук

Літня експедиція «Іван Франко та Гуцульщина» у рамках проекту «Пізнаємо Україну разом»

Літня експедиція «Іван Франко та Гуцульщина» у рамках проекту «Пізнаємо Україну разом» Гуцули завжди привертали увагу найвидатніших діячів української та зарубіжної літератури, науки і культури своїми звичаями і побутом, надзвичайно багатим на різноманітні жанри фольклором, самобутнім мистецтвом. З 1 по 15 липня учні-члени Київської Малої академії наук учнівської молоді перебували в смт Верховина у літній експедиції «Іван Франко та Гуцульщина» у рамках проекту «Пізнаємо Україну разом».


Метою експедиції було дослідити перебування Івана Франка на Гуцульщині, його літературний, фольклорно-етнографічний, науково-публіцистичний спадок, а також шляхом вивчення діяльності І. Франка усунути стереотипні погляди та створити якісно новий імідж І. Франка як одного з найкращих і найпрогресивніших українців.



Упродовж роботи в експедиції учні слухали лекції науковців, відвідували музеї, культурні центри, проводили польову роботу.



Під час відвідання Літературно-меморіального музею Івана Франка в Криворівні вихованці КМАН мали змогу поглибити свої знання про видатного діяча, його родину, літературну та науково-публіцистичну спадщину.



Школярі побували також у Коломиї – місті, в якому Франко написав новелу «На дні», «Гімн» та інші вірші із циклу «Думи пролетарія». У січні 1912 р. у нинішньому приміщенні Народного Дому Франко прочитав свою поему «Мойсей». У Коломиї вперше були надруковані твори І. Франка, «Іван Вишинський», «З вершин і низин», «Захар Беркут», «Перехресні стежки», поема «Мойсей». Про все це учні дізналися під час лекції та на екскурсії у Музеї історії міста Коломия.



Також у Коломиї юні науковці відвідали Музей писанкового розпису.



У Чернівцях школярі відвідали з екскурсією один із найстаріших класичних університетів в Україні – Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, слухачем якого був Іван Франко з 1890 по 1891 рр. МАНівцям розповіли про перебування Франка в Чернівцях, про його взаємини з місцевою інтелігенцією та викладачами.



Незабутнє враження справив на вихованців Київської МАН схід на Писаний камінь – геологічну пам'ятку природи, що являє собою групу скель висотою від 2 м до 20 м, та містить наскельні зображення, найдавніші з яких відносять до часів Київської Русі. Іван Франко неодноразово бував на Писаному камені та писав, що «Писаний камінь вернув мені сили й здоров’я».



Цікавий вечір було проведено у Музеї галєрії традицій та обрядів, де учні почули казки та легенди, написані Іваном Франком.



У експедиції учні вивчали також місцеві традиції, звичаї, знайомилися з мистецтвом Гуцульщини. Так, побували в таких музеях як Регіональний історико-краєзнавчий музей Гуцульщини, Музей гуцульського побуту, етнографії та музичних інструментів Романа Кумлика, Музей гуцульського побуту та мистецтва «У трембітаря».



Цікавинкою експедиції було святкування Івана Купала на березі річки Чорний Черемош. За допомогою матеріалів, знайдених у бібліотеці та опитуванню місцевих жителів, школярі відтворили старовинні традиції купальської обрядовості на Гуцульщині.



Для того, щоб дізнатися про традиції сироваріння, учні здійснили схід на полонину Смотрич. Зацікавив учнів й майстер-клас з сирної пластики – традиційного та унікального народного мистецтва.



Для юних науковців було проведено квест, завдання якого торкалися як літературної, наукової спадщини Івана Франка, так і традицій та звичаїв Гуцульщини.



Насамкінець було проведено круглий стіл, який мав на меті підбити підсумки літньої експедиції. Учні представили свої матеріали, зібрані впродовж експедиції. Під час підведення підсумків роботи всі учасники відмітили, що експедиція досягла всього, що було заплановано у науковому, навчальному та виховному плані. Більшість школярів планують продовжувати наукову роботу та мають намір захистити свої проекти на конкурсі.