КМАН Київська Мала академія наук

Екскурсія учнів відділення економіки до Музей грошей Національного банку України

Екскурсія учнів відділення економіки до Музей грошей Національного банку України 28 лютого 2017 року відбулася екскурсія учнів відділення економіки до Музею грошей Національного банку України, заснованому 24 березня 2004 року. Основа колекції музею – понад 9000 експонатів, які належать до Державного реєстру національного культурного надбання. Експозиція Музею грошей присвячена грошовому обігу в Україні в історичній ретроспективі.


Захід складався з трьох тематичних блоків. На початку учні подивилися тематичне відео на тему «Історія гривні», з якого дізналися безліч цікавих фактів. Уперше слова «гривня» у значенні грошової одиниці згадується у «Повісті минулих літ». У ХІ –ХІІІ ст. гривня стає основною грошовою одиницею Київської Русі. Центральна Рада у 1918 році впроваджує гривню як грошову одиницю УНР. За часів Центральної Ради дизайн гривень розробляли художники світового рівня – Г. Нарбут, В. Кричевський, А. Середа, І. Середа. Перші гривневі банкноти надруковано в Канаді та Великобританії. З 1994 року в Україні запрацював власний Банкнотно-монетний двір. 02 вересня 1996 року в обіг введено нову грошову одиницю Незалежної України – сучасну гривню. Система захисту українських банкнот відповідає світовим стандартам. Сучасна гривня має понад 20 захисних елементів.

Після цього екскурсовод-практикант Ткаченко Олександра, доречі, студентка ІІІ курсу Київського національного університету культури і мистецтв за спеціальністю історик-музеєзнавець, провела для молодих економістів оглядову екскурсію експозицією Музею грошей з короткою характеристикою грошового обігу у певний історичний час, з давніх часів до сьогоднішніх днів. Юні економісти дізналися багато нового про історію грошового обігу на теренах України: від монет грецьких полісів Північного Причорномор’я V-IIст. до н.е. і монет Західної Європи XV-XVІІ ст. до радянських грошових знаків епохи перебудови. Вони побачили на власні очі примітивні форми грошей, античні, середньовічні монети, гроші Російської імперії, банкноти Української Народної Республіки, а також гроші радянського періоду і сучасної незалежної України. Вони сконцентрувалися на вивченні історії національної валюти – гривні від лічильно-вагової одиниці ІХ століття та срібного зливка ХІ-ХІІІ ст. до перших грошей Української Народної Республіки (1917-1920 р.) і сучасної гривні. На завершення експозиції, учні почули про історію грошей, сучасних банкнот і монет різних держав світу, ознайомилися з повною колекцією пам’ятних монет України, що включає 31 тематичну серію з використанням різноманітних технологій та дизайну.

Кожен юний науковець одержав унікальну можливість карбування власної монети на згадку з латуні. На аверсі кожної монети  було зображення Музей грошей НБУ з логотипом, на реверсі – зображення Володимира Великого.Керівництво відділення економіки висловлює вдячність: