КМАН Київська Мала академія наук

Екскурсія по масиву Оболонь м. Києва

Екскурсія по масиву Оболонь м. Києва 08 червня 2012 року відбулася екскурсія учнів-членів відділення історії та географії Київської Малої академії наук учнівської молоді по масиву Оболонь м. Києва. З середини 1950-х років держава проголосила пріоритетним напрямом у зведенні масового житла розбудову нових мікрорайонів, які утворювали масиви. З 1960-х років розпочалось широке використання гідронамиву колишніх заплавних територій з підвищенням рівня ґрунту й подальшою забудовою. На Правобережжі за таким принципом споруджено масив Оболонь, площею понад 900 га, розрахований на 260 тисяч мешканців.Основна забудова житлового масиву виконана в 1973-1980 роках. Автори проекту – архітектори Р. М. Слуцький, Ю. А. Паськевич, Л. І. Філенко і ін. У ході планування масиву велика увага приділялася природним умовам місцевості.


Із заходу та півдня житловий масив Оболонь оточений низкою водойм, які утворили озерну систему Опечень. Саме тут у минулому протікала легендарна річка Почайна. Перед будівництвом масиву звідсіль забирали ґрунт для намиву території. Як наслідок, Почайна зникла, натомість з’явились озера. В одне з них (а саме те, що найближче до станції метро «Оболонь») впадає річка Сирець.Екскурсія розпочалася з Мінської площі, яка виникла наприкінці 1970-х рр. Сучасна назва − з 1982 року.

На площі розташований пам’ятник воїнам ВВВ, поблизу площі – сквер, де встановлено пам'ятник Архангелу Михаїлу − покровителю Києва.Маршрут екскурсії пролягав вулицею Маршала Тимошенка, названою на честь радянського воєначальника. На вулиці споруджено пам’ятники Митцю та Будівничому.

На березі дніпрової затоки Оболонь розташоване урочище, а далі – парк, який називається Наталка. В парку ще зберігся подібний на фортецю унікальний відкритий театр зі сценою в 50 метрів, 27-метровими воротами, споруджений для екстрим-шоу та лицарських турнірів.В урочищі Наталка ми побачили величезний залізобетонний кесон – безмовний пам’ятник з радянських часів. В 1920-30 рр. було побудовано Київський укріпрайон. Через Дніпро мали пройти підводні тунелі. Неподалік Московського мосту стоїть гігантський «трійник»-кесон, який планувалося посадити нижче дніпровського дна. На будівництві працювало близько 12 тисяч чоловік. Усі роботи велися в умовах суворої секретності. Але в 1941 році почалася війна, і всі роботи були згорнуті.