КМАН Київська Мала академія наук

Екскурсія на батьківщину Катерини Білокур: Богданівка – Яготин

Екскурсія на батьківщину Катерини Білокур: Богданівка – Яготин 24 вересня у рамках програми «МАНдруємо світом разом» учні секцій відділення історії КМАНУМ та їхні батьки здійснили цікаву подорож за маршрутом: Київ − Яготин − Богданівка − Київ, учасниками якої також стали: директор КПНЗ «КМАНУМ» Володимир Олексійович Васинюк, заступник директора Ольга Миколаївна Гуменна, завідувачі відділень Софія Максимівна Сивенко та Тетяна Юріївна Кот, вчителі київських шкіл. Ініціатором туру стала керівник секції історичного краєзнавства відділення історії КМАНУМ Ганна Овсіївна Владимирська ,а екскурсію, як завжди, на високому професійному рівні провів завідувач кафедри туризму Національного університету фізичного вихованняі спорту України, кандидат історичних наук Сергій Іванович Попович.


Спочатку мандрівники завітали до районного центру Київської області − міста Яготин, де ознайомилися з палацово-парковим комплексом на березі озера Супій, закладеним гетьманом К. Розумовським у XVIII ст. Внучка гетьмана – Варвара Розумовська-Рєпніна − приймала тут Є. Гребінку, М. Гоголя, Т. Шевченка. Збережені присадибні споруди увійшли до складу Яготинського державного історичного музею. У флігелі, в якому Т. Шевченко плідно працював протягом 1843 – початку 1844 року, перебуваючи у маєтку Рєпніних, відновлені інтер'єри і створено музей. Набагато пізніше Тарас Григорович згадував, що саме у Яготині він провів свої найщасливіші дні. Велику допомогу надавала йому у розповсюдженні естампів «Живописная Украина» княжна В.М. Рєпніна, якій поет присвятив свою поему «Тризна». У збереженій частини палацу зібрані особисті речі Розумовських-Рєпніних, а також розміщена картинна галерея, справжньою гордістю якої є зібрання робіт (більше 70) народної художниці України Катерини Білокур.

«Твори Катерини Білокур назавжди ввійшли в золотий фонд української культури. Вони з тих багатств, що їх Україна вносить до скарбниці мистецтва світового».Так говорив про цю видатну художницю письменник Олесь Гончар. Під час експонування її картин в Парижі, 1954-гороку, великий Пабло Пікассо підтвердив цю думку: «Якби у нас була художниця такого рівня майстерності, ми б примусили увесь світ говорити про неї».Ім’я Катерини Білокур внесене до книги  «100 великих українців». Творчість художниці належитьдо найкращих досягнень української культури 20-гостоліття і є предметом вивчень та досліджень мистецтвознавців.

Ознайомившись з містом Яготин, екскурсанти вирушили  на батьківщину славетної доньки нашого народу − К. Білокур, де відвідали Меморіальний  музей-садибу народної художниці України, розташований на території садиби родини Білокурів у селі Богданівка Яготинського району Київської області, де художниця прожила все своє життя (1900–1961). Тут учасники подорожі прослухали розповідь про тяжку долю Катерини Василівни та про розквіт її художнього таланту. Окрім хати-музею,  побачили подвір’я, де творила мисткиня, дерева, що є її ровесниками, і прекрасну паркову скульптуру майстрині на весь зріст. В експозиції музею все виглядає так, як і за життя Катерини Білокур: меблі, скриня, мольберт, пензлі, виготовлені з хутра хвоста пухнастого кота, тюбики фарб, етюдник, рушники… Тут є й оригінальні твори художниці, декілька репродукцій її відомих картин, фотографії, уривки з листів. На жаль, не вистачає лише господині хати, яказнайшла останній притулок на сільському цвинтарі.

 Екскурсія до Богданівки та Яготина нікого не залишила байдужим. Сповнені незабутніх вражень від яскравого світу творів майстрині українського живопису Катерини Білокур, ми повернулися до Києва з надією на нові цікаві подорожі містами нашої України.