КМАН Київська Мала академія наук

Члени відділення екології та аграрних наук КМАН учасники Міжнародного молодіжного симпозіуму з історії науки і техніки

Члени відділення екології та аграрних наук КМАН учасники Міжнародного молодіжного симпозіуму з історії науки і техніки 19 червня 2020 в рамках Міжнародного молодіжного симпозіуму з історії науки і техніки «Пріоритети української науки» в онлайн-форматі відбулася ХXV Всеукраїнська конференція молодих істориків науки, техніки і освіти та спеціалістів за темою «Суспільне значення інтелектуальної діяльності».

Організаторами конференції були:

- НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
- Інститут досліджень науково-технічного потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва
- Українське товариство істориків науки
- Рада молодих учених МОН України
- Центр досліджень з історії науки і техніки ім. О.П.Бородіна
- Державного університету інфраструктури та технологій
- Центр пам’яткознавства НАН України та Українського товариства охорони пам’яток історії та культури
- Державний політехнічний музей при НТУУ «КПI імені Ігоря Сікорського»
- Інститут біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України
- Меморіальний музей О.В.Палладіна
- Музей історії Київського метрополітену

На конференції розглядалися питання:

-  Наука й техніка як феномен національної та світової культури
-  Соціальні виклики сучасного технологічного світу
-  Пріоритетні результати вчених України в галузі природничих, технічних та суспільних наук
-  Роль особистості в історії. Наукові та науково-технічні школи
-  Шляхи підвищення престижу інтелектуальної праці
-  Науковий підхід до збереження історичної спадщини
-  Популяризація науки та музеєзнавство
-  Історична біографістика вчених та організаторів науки

До участі у роботі конференції були запрошені аспіранти, молоді науковці та спеціалісти. Приємно відзначити, що до її програми були включені, як виняток, роботи випускників і членів Київської малої академії наук, які за актуальністю та науковістю обраної теми, а також за виконавчою майстерністю відповідали вимогам конференції. З наданих заявок Оргкомітет було відібрано 61 роботу, серед яких 4 роботи членів КМАН.  Всі роботи надруковані в збірнику матеріалів конференції.

Вела конференцію заступник голови Оргкомітету, д.і.н., проф. Алла Степанівна  Литвинко, яка також виступила з доповіддю. Були заслухані вітання і доповіді професорів В.А. Шендеровського, Л.О. Гріффена, О.Я. Пилипчука, В.С. Савчука, Е.Хелери (Румунія) та ін.

З привітанням від імені Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України, Меморіального музею академіка Палладіна та Київської малої академії наук виступив член Оргкомітету, провідний науковий співробітник Інституту та керівник секції екології КМАН В.І. Назаренко. Говорячи про музей Володимир Іванович зазначив, що відповідно до сучасної наукової класифікація всі українські музеї розрізняють за типами і профілями:

1) науково-освітні масові, або публічні;

2) науково-дослідні, або академічні, які призначені для спеціалістів;

3) навчальні, які призначені для учнів і студентів.

Меморіальний музей академіка О.В. Палладіна при Інституті біохімії (ММП) за характером своєї експозиції і сферою діяльності охоплює всі названі типи. Спільно з Університетом юних біохіміків та Юнацькою секцією Українського біохімічного товариства Музей виконує функцію центру пропаганди і розповсюдження біохімічних знань, досягнень і внеску вітчизняних вчених до світової науки про життя. Планами роботи ММП передбачено здійснення низки спільних науково-освітніх і виховних заходів, надання реальної допомоги відділу біології КПДЮ та Київській МАН. На базі Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна та ММП понад 40 років працює для молоді широковідомий Палладінський лекторій «Передові рубежі біології». Його лекційні заняття вели академіки Я.Б. Блюм, І.Д. Войтович, С.В. Комісаренко (ректор УЮБ), В.І. Монченко, В.С. Підгорський, С.О. Костерін, М.В. Скок; члени-кореспонденти НАН України Н.М. Гула, А.Л. Бойко, О.І. Корнелюк, Б.П. Мацелюх, І.Г. Скрипаль, І.С. Чекман, О.Г. Мінченко, А.І. Ємець та ін. Під час карантину лекторій не припиняв своєї діяльності – за останні 3 місяці дистанційно було проведено біля 10 наукових семінарів, записи яких можна переглянути на сайті Київської МАН.

Члени Київської МАН, які старанно опановують певні дисципліни в різних секціях і гуртках, як правило отримують ґрунтовну підготовку для подальшого професійного навчання у ВНЗ та творчої діяльності в наукових підрозділах і лабораторіях академічних інститутів та університетів. З роками вони не втрачають зв’язки зі своїми вихователями і, навіть, співпрацюють з ними. Можна навести багато прикладів, коли колишні члени МАН, а нині аспіранти, випускники університетів і науковці інститутів, в тому числі і закордонних, виступають на семінарах, лекторіях, заняттях перед учнівською аудиторією. Так свого часу науково-пізнавальні лекції  прочитали: Світлана Курінна (Англія), Олександр Даховнік (Німеччина), Вадим Кукоба (Франція), Вікторія Донченко (Італія), Олександр Сорокін і Ростислав Блюм (Україна) та ін. Колись вони самі були слухачами лекторію, а нині поповнили лекторський колектив Університету юних біохіміків, представники якого сьогодні виступають з повідомленнями.

Привітаємо юних дослідників КМАН, доповіді яких прозвучали на ХXV Всеукраїнській конференції молодих істориків науки, техніки і освіти та спеціалістів:

Kyrychenko A.V. Сhronology and holding Ukrainian–Amerikan science educational programs on space biology;

Sova D.R. Origins and stages of establishments AV Palladin Institute of biochemistry NAS of Ukraine (based on the materials from AV Palladin Memorial Museum”;

Левченко О.Е. «Видатний хімік ХХ ст. Георг Хевеші»;

Чала Є.О. «Україна як одна із країн-фундаторів ООН (до 75-ї річниці створення Організації об’єднаних націй)».

Відеозапис даної конференції можна знайти за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=JqQn-1MF_wc&feature=youtu.be

Володимир Назаренко