КМАН Київська Мала академія наук

Археологічна практика в Києво-Печерській лаврі

Археологічна практика в Києво-Печерській лаврі Ось і закінчилась чергова літня практика у секції археології відділення історії Київської МАН. Цього року вона проходила в Києво-Печерському історико-культурному заповіднику з 1 по 21 липня. Під час практики учні не тільки навчились працювати лопатою, а й ознайомилися з усіма пам’ятками, скарбами, цікавинками цієї чудової пам’ятки, внесеної до списку світових шедеврів ЮНЕСКО.


Києво-Печерська лавра відома з ХІ століття, коли  вона була заснована спочатку як печерна обитель монахів, потім – як наземний монастир, а з 1926 року тут діє Музейне містечко. Крім Заповідника, тут існує ціла низка музеїв, навчальних закладів та закладів культури. Завдяки допомозі дирекції Заповідника члени секції прослухали ряд чудових екскурсій – детальну оглядову із відвіданням всіх об’єктів та виставок, присвячену печерним пам’яткам, археологічну; для них провели дуже цікаві заняття з реставрації; учні побували на дзвіниці, в музеї мікромініатюр, в Музеї книгодрукарства.

Безпосередня археологічна практика проходила під керівництвом досвідчених археологів Заповідника – Сергія Анатолійовича Балакіна та Олексія Валерійовича Забігалова. Розкопували ми ділянку біля 19-го корпусу, досліджуючи фундаменти стіни ХVІІ століття, побудованої під керівництвом та на кошти Івана Мазепи.

Культурний шар перших 1,5 метра складався із щільно спресованого будівельного сміття ХХ століття (на території Лаври до 60-х років жили люди й існували різноманітні майстерні), тому працювати доводилось не тільки лопатою, а й киркою та ломом. Траплялися залишки опалювальних печей, що їх самотужки будували люди для обігріву. Багато різноманітної керамікита скляних виробів ХVІІ-ХІХ століть, залізні предмети.

Цю кераміку практиканти перемили, висушили, зашифрували, тобто здійснили камеральну обробку археологічного матеріалу. Всі спостереження записувались у польовий щоденник, ретельно фотографувались. Керівники робіт вели креслярські роботи. На жаль, хоча ми й дійшли глибини біля 3 м, до низу фундаменту так і не докопались. Цю роботу продовжать вже без нас.

Висловлюємо щиру вдячність дирекції Заповідника в особі генерального директора Любомира Павловича Михайлини та його помічника Наталії Серафимівни Абашиної за доброзичливе ставлення та увагу до юних МАНівців. Нам було дуже приємно співпрацювати з вами!