КМАН Київська Мала академія наук

Як потрапити до Світового банку ДНК: молекулярна ідентифікація видів

Як потрапити до Світового банку ДНК: молекулярна ідентифікація видів А чи знали ви про існування Світового банку ДНК-штрихкодів? Так, саме штрихкодів, але не тих, що ми кожного дня спостерігаємо на продуктах у супермаркетах.

Знайомтеся, штрихкодування ДНК. Це метод молекулярної ідентифікації, який дозволяє за короткими генетичними маркерами в ДНК визначати приналежність організму до певного таксону. На відміну від методів молекулярної філогенетики, ДНК-штрихкодування використовується для визначення місця даного організму в уже наявній класифікації, а не для побудови філогенетичних дерев і доповнення чинної класифікації.

 

Про це та багато чого іншого дізналися вихованці відділення Екології та аграрних наук на лекції Олени Юріївни КВАСКО, завідувачки кафедри екобіотехнології та біорізноманіття Факультету захисту рослин, біотехнології та екології Національного університету біоресурсів і природокористування України, кандидатки біологічних наук.

Під час зустрічі в рамках лекторію «Передові рубежі біології» пані Олена розповіла про роль цитоплазматичних генів у молекулярній ідентифікації видів.

Ці технології застосовується для вирішення таких завдань, як, наприклад, ідентифікація рослини тільки за її листям (якщо недоступні квітки або плоди), ідентифікація личинок комах (які можуть мати менше діагностичних ознак, ніж дорослі особини, і часто менш вивчені), визначення раціону харчування тварин за змістом шлунку та інші.

Сьогодні розробляються декілька проєктів, спрямованих на те, щоб кожному виду дати свій «штрихкод» – певну послідовність нуклеотидів, яка б дозволила встановити вид організму навіть при вивченні колекційних зразків поганої збереженості та фрагментів тіла.

Ми впевнені, що вам стало цікаво дізнатися більше тонкощів штрихкодування, тому пропонуємо переглянути відеозапис зустрічі.

Вчимось та розвиваємось разом!