КМАН Київська Мала академія наук

Екологічні проблеми та шляхи їх вирішення

Екологічні проблеми та шляхи їх вирішення За такою темою пройшли чергові заняття вихованців секції «Екологія» відділення Екології та аграрних наук Київської МАН у ZOOM-форматі. Варто відзначити, що незважаючі на скрутне становище, обумовлене російською агресією в Україні, інтерес і прагнення учнівської молоді до знань, науки, пошуку і творчої діяльноості, прогресу і розвитку не послаблюється. І хоча учасники конференції територіально знаходилися в різних містах і регіонах України, а дехто і за кордоном, їх об’єднувала спільна мета, спільний інтерес, спільні завдання навчальної екологічної програми.

Тема сама по собі була, є і буде важливою та актуальною у всі часи, а наразі вона набуває ще додаткового значення. Учні, які змушені були тимчасово покинути Київ, повинні показати свої фахові знання і продемонструвати свою обізнаність з повсякденними методами дбайливого ставлення і збереження природи не тільки на рівні з місцевими вимогами і правилами, а й бути прикладом їх впровадження та застосування. 

Загальні екологічні проблеми, що пов’язані з виснаженням ресурсів і забрудненням навколишнього середовища, потребують розв’язання. Для подолання екологічних проблем існує багато конкретних спільних способів, які підказують наука і техніка. Але не у всіх країнах вимоги до екологічних нормативів та їх дотримання співпадають. 
Велику користь у справі збереження мінеральних, лісових і водних ресурсів може дати їх економне використання. Ось повчальне порівняння. Кожний міський житель в Україні у середньому щодоби витрачає 350 л води. Натомість в інших країнах Європи використання води у побуті майже втричі менше – 120 л. При бережливому відношенні до води важливо, наприклад, вимикати воду, коли чистиш зуби, або коли намилюєшся в душі.  Можна навести безліч прикладів, коли використання відходів дає доходи. При цьому зберігаються мільйони тонн корисних копалин. Так одночасно можна розв’язати проблему збереження мінеральних ресурсів і очищення від забруднення.  
Оскільки вугілля, нафта, природний газ і руди колись вичерпаються, то нині спеціалісти вказують на… звалища і смітники. Відходи можуть бути додатковими «родовищами» сировини. Так, у Мексиці на одній з копалень у відходах було «поховано» 80 тис. тонн міді. Вже зараз сотні тисяч тонн дефіцитних металів видобувають з колись нікому не потрібних відвалів. У териконах зосереджена прекрасна сировина і для виробництва щебеню, цементу, кераміки та інших будівельних потреб. З побутового сміття навчилися отримувати горючий газ і добрива. 

Для збереження та відновлення природного середовища на різних материках створюють природоохоронні території: природні заповідники, національні природні парки, заказники, резервати, пам’ятки природи. Охорона нашого спільного, але з розвитком техніки все більш вразливого казкового дому – Землі вимагає об'єднання зусиль людей усіх країн, усіх континентів і кожен з нас може, має і мусить зробити свій посильний внесок в цю нагальну, важливу і благородну всенародну справу. 
Володимир Назаренко